صدور قبض مالیاتی برای 12500 خانه لوکس و 568 هزار واحد مسکونی خالی

به گزارش مجله کامسا، به گزارش خبرنگاران، در پی گزارش دیوان محاسبات از اجرای 10 ماهه قانون بودجه 1400 و عدم تحقق مالیات بر خانه های خالی و لوکس، سازمان امور مالیاتی توضیحاتی ارائه کرد.

صدور قبض مالیاتی برای 12500 خانه لوکس و 568 هزار واحد مسکونی خالی

در شرحات سازمان امور مالیاتی درباره مالیات بر واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت مربوط به ده ماهه اول سال 1400 آمده است: در مورد مالیات بر واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای گران قیمت، بالغ بر 12.500 واحد مسکونی مشمول مالیات شناسایی و مالیات مربوط به آنها به همراه اطلاعات واحد مسکونی و مالکان ذی ربط، در درگاه الکترونیکی سازمان امور مالیاتی کشور صادر شده و بارگذاری شده است و پرداخت این مالیات به صورت سیستمی بوده و امکان صدور قبض مالیاتی در درگاه مزبور به نشانی My.Tax.gov.ir برای تمام مشمولین فراهم شده است.

این شرح ضروری است که به موجب جز (3) بند (خ) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، وزارتخانه های راه و شهرسازی، صنعت و معدن و تجارت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری ها موظف بوده اند امکان دسترسی برخط به اطلاعات املاک مورد احتیاج سازمان در حوزه املاک را در اختیار این سازمان قرار دهند اما صرفاً وزارت راه و شهرسازی اطلاعات 6500 واحد را در قالب لوح فشرده به سازمان ارسال نمود و دیگر دستگاه های ذی ربط علیرغم مکاتبات و پیگیری های اجرا شده هیچ گونه اطلاعاتی در این خصوص به سازمان ارائه نکردند.

با این حال مطابق با ماده (8) آئین نامه اجرایی بند (خ) تبصره (6) قانون بودجه سال 1400 سازمان امور مالیاتی مکلف به اعلام دارایی های مشمول و ارزش آنها به مالکین طی دو ماه از خاتمه آذرماه 1400 بوده است که این اقدام بر اساس اطلاعات در دسترس سازمان مطابق با مقررات اجرا شده است. بعلاوه به موجب ماده (10) آئین نامه مزبور چنانچه اشخاص مشمول تا خاتمه بهمن ماه نسبت به پرداخت مالیات اقدام ننمایند سازمان می تواند به وسیله انجام عملیات اجرایی نسبت به وصول مالیات متعلقه اقدام کند.

بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور حسب قوانین و مقررات موضوعه به تکالیف خود عمل نموده و امید است مؤدیان مالیاتی به تکالیف خود در پرداخت مالیات های متعلقه اقدام نمایند در غیر این صورت سازمان برابر مقررات موجود نسبت به وصول مالیات های تعلق گرفته اقدام خواهد نمود.

سازمان امور مالیاتی درباره مالیات بر واحدهای مسکونی خالی هم اعلام نموده است: در رابطه با مالیات بر واحدهای مسکونی خالی دستورالعمل نحوه محاسبه مالیات مزبور به شماره 517/1400/200 مورخ 06/ 07/ 1400‬ از سوی سازمان امور مالیاتی کشور صادر شده و بر همین مبنا سامانه مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه با امکان مراجعه سیستمی و پرداخت غیرحضوری مالیات راه اندازی شده است. بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی تعداد 568 هزار واحد مسکونی خالی احصاء شد که بالغ بر 488 هزار واحد از آنها در شهرهای بالاتر از صد هزار نفر جمعیت بوده و مشمول پرداخت مالیات شده است. مالیات این واحدها محاسبه و در درگاه خدمات الکترونیک سازمان به نشانی My.Tax.gov.ir اطلاع رسانی شده است. حسب بند (9) دستورالعمل فوق الذکر مالک یا مالکان واحدهای مشمول مالیات مکلف به پرداخت مالیات حداکثر یک ماه پس از اعلام سازمان می باشند.

بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور حسب قوانین و مقررات موضوعه به تکالیف خود عمل نموده و امید است مؤدیان مالیاتی به تکالیف خود در پرداخت مالیات های متعلقه اقدام نمایند در غیر این صورت سازمان برابر مقررات موجود نسبت به وصول مالیات های تعلق گرفته اقدام خواهد نمود.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 فروردین 1401 بروزرسانی: 29 فروردین 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1064

به "صدور قبض مالیاتی برای 12500 خانه لوکس و 568 هزار واحد مسکونی خالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور قبض مالیاتی برای 12500 خانه لوکس و 568 هزار واحد مسکونی خالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید