علت ورم زانو چیست؟

به گزارش مجله کامسا، ورم زانو یک بیماری شایع است که انواع آن شامل ورم سریع پس از جراحت، ورم تأخیری پس از جراحت، ورم تدریجی بدون جراحت و ورم سریع بدون جراحت است و به یاری روش هایی مانند تزریق کورتیزون، استراحت، کمپرس یخ و ... قابل درمان است.

علت ورم زانو چیست؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - ورم زانو یک مشکل شایع بوده که حاصل انباشتگی مایعات در اطراف مفصل زانو است. از این مشکل به آب آوردن زانو نیز یاد می شود. در این مقاله درباره دلایل ایجاد این بیماری، انواع گوناگون آن و بهترین راه درمان آن و نیز چگونگی پیشگیری از ایجاد مجدد ورم زانو صحبت خواهیم کرد.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • عوامل ایجاد ورم زانو
 • انواع ورم زانو و علل آنها
 • عوامل نادر ورم زانو
 • درمان ورم زانو

ورم زانو ممکن است ناگهانی و یا به صورت تدریجی به وجود بیاید و می تواند شدید یا ملایم باشد. این بیماری می تواند توانایی شما در حرکت دادن پاها را محدود و راه رفتن را برایتان بسیار سخت کند. این بیماری ممکن است نشانه ای از یک مشکل شدید پزشکی باشد اما چگونه می توان مطمئن شد؟

ورم زانو نشان دهنده مسئله ای در نزدیکی و یا داخل مفصل زانو است. به طور معمول این مشکل پس از یک جراحت اتفاق می افتد اما گاهی اوقات نیز دلیل آن عمیق تر بوده و آنچنان واضح نیست. تورم زانو اگر کم باشد برای افراد معین نیست اما آن مقدار کم هم می تواند مشکل ساز شود. در موارد دیگر، ورم پا واضح است و می توانید آن را ببینید.

عوامل ایجاد تورم زانو

زانو یک پوشینه مفصلی دارد که مانند کیسه بوده و کل مفصل را پوشش می دهد. این پوشینه شامل مایع مفصلی است که وظیفه تغذیه مفصل و لغزنده نگه داشتن آن را دارد که همین عامل باعث می شود افراد راحت بتوانند حرکت نمایند (مانند روغن در ماشین). پوشینه مفصلی مانند یک کانتینر و محفظه عمل می نماید و مایع مفصلی را در بین مفصل زانو نگه می دارد.

ورم زانو معمولا زمانی به وجود می آید که مایعات بیش از حد در پوشینه فراوری شده باشد که دلایل آن به توضیح زیر است:

 • خونریزی در مفصل: نام دیگر خونریزی در مفصل آرتروز خونی نام دارد. این مشکل معمولا حاصل یک آسیب و یا جراحت است و باعث می شود، سریعا زانو متورم شود. این نوع ورم زانو می تواند بسیار شدید و آزارهنده باشد.
 • جمع شدن مایع مفصلی: جمع شدن مایع مفصلی یا آب آوردن زانو بسیار تدریجی به وجود می آید و می تواند خود به خود بهبود یابد که البته بستگی به سطح بیماری و شدت آن دارد.

انواع ورم زانو و علل آنها

ورم زانو معمولا در یکی از دسته های زیر قرار می گیرد.

 • ورم سریع پس از جراحت: سریعا پس از یک آسیب به وجود می آید.
 • ورم با تأخیر: چند ساعت پس از یک آسیب و یا جراحت به وجود می آید.
 • ورم تدریجی: معمولا با نوسان است و بدون این که آسیبی وجود داشته باشد به وجود می آید.
 • ورم سریع بدون جراحت: این تورم ناگهانی و بدون جراحت به وجود می آید.

ورم سریع پس از جراحت

ورم زانویی که سریعا پس از یک جراحت در طی چند دقیقه به وجود می آید معمولا نتیجه آرتروز خونی است که در آن خون درون مفصل انباشته می شود. اتفاقی که در این شرایط می افتد این است که ساختار داخلی زانو آسیب می بیند و آغاز به خونریزی می نماید و فشار را در مفصل افزایش می دهد. این نوع ورم عموما شدید است و باعث می شود زانو عظیم تر و حجیم تر شود. این مشکل باعث می شود در زانو شدیدا احساس ناراحتی کنید و زانویتان زخم و کبود شود. سه عامل برای ایجاد زانوی ورم نموده حاصل از آرتروز خونی وجود دارد که عبارتند از:

 • پارگی رباط: وقتی که رباط پاره می شود (به طور کامل) اصطلاحا می گویند پارگی رباط رخ داده است. این معمول ترین عامل ایجاد ورم زانو حاصل از آرتروز خونی است و معمولا رباط صلیبی جلویی را درگیر می نماید. علائم دیگر این آسیب عدم تعادل و درد است.
 • پارگی مینیسک: این پارگی در لبه بیرونی غضروف روی زانو اتفاق می افتد. علائم بیماری شامل قفل شدن پا زمانی که زانوهایتان را می خواهید به حرکت در بیاورید و نیز درد در زمانی که از پاله ها بالا و پایین می روید و یا می نشینید، است.
 • شکستگی استخوان: شکستگی در یکی از استخوان های زانو مانند کشکک می تواند از جمله عوامل تورم در زانو باشد. در بیشتر موارد اگر شکستگی وجود داشته باشد شما از آن آگاه خواهید شد.

زانوی ورم نموده حاصل از این موارد باید سریعا تحت درمان قرار گیرد.

ورم تأخیری پس از یک آسیب

در صورتی که ورم زانو از چند ساعت تا چند روز پس از حادثه به وجود آید به احتمال زیاد علت آن افزایش مایع مفصلی است و یا به عبارت دیگر، فرد دچار آب آوردگی زانو شده است. این مشکل بیشتر در زمانی به وجود می آید که چیزی در زانو به آرامی دچار آسیب شده و زانو را تحریک نموده و در نتیجه آن مایع مفصلی افزایش یافته باشد. میزان این نوع ورم متفاوت است اما به نظر می رسد به شدت نوع قبلی که حاصل از آرتوز خونی بود نیست. این نوع ورم در زانو آنچنان شدید نیست و فرد به خاطر آن احساس ناراحتی و درد نخواهد داشت.

دلایل عمده آب آوردن زانو به توضیح زیر است:

 • پارگی مینیسک: این پارگی در لبه بیرونی غضروف روی زانو اتفاق می افتد. (منظور قسمت داخلی مینیسک است که میزان خون کمی دارد و به همین دلیل پس از آسیب دچار آسیب شدید نمی شود).
 • کشیدگی رباط: زمانی که یکی از رباط های پا دچار کشیدگی و رشته هایی از آن دچار آسیب شود اما رباط همچنان صدمه ندیده باشد.

مقدار این نوع ورم زانو روز تا روز متفاوت است و ممکن است خود به خود با بهبود جراحت، بهبود یابد. معمولا 6 الی 12 هفته برای ماهیچه و یا رباط احتیاج است تا بهبود یابند. اما آسیب غضروف ممکن است بیشتر طول بکشد، چرا که جریان خون کمتری غضروف را در بدن حمایت می نماید.

ورم تدریجی بدون جراحت

در این نوع ورم زانو، ورم به صورت تدریجی به وجود می آید و نشانه ای از یک مشکل اساسی تر در زانو است. به نظر می رسد مایع موجود در زانو می آید و می رود و مقدار آن متغیر است.

 • آرتروز: آرتروز زانو معمول ترین دلیل ورم تدریجی زانو و آب آوردن زانو به دلیل یاد شده است. آرتروز حاصل آسیب جدی به غضروف ها و استخوان هاست. آرتروز باعث می شود که بدن میزان زیادتری آب در زانو فراوری کند که البته میزان آن بسته به عوامل مختلف متفاوت است. علائم دیگر آرتروز شامل چوب شدگی و سفتی زانو و نیز ایجاد صدا در زانو است.
 • فشار روی پا: گاهی اوقات نیز اگر از پاها بیش از حد استفاده شود و یا دچار آسیب و پیچ خوردگی شود، مفصل تحریک می شود و با فراوری مایعات بیشتر می خواهد از خود محافظت کند که نتیجه آن آب آوردن زانو خواهد بود.

ورم ناگهانی بدون جراحت

گاها افراد شاهد این هستند که ورم زانو ناگهانی و بدون جراحت به وجود می آید. مهم ترین دلایل به وجود آمدن این نوع ورم موارد زیر است:

 • عفونت: عفونت در زانو باعث افزایش میزان مایعات در مفصل می شود که نتیجه آن ایجاد تورم در زانو است. این ورم ها عموما پس از یک جراحی و یا بریدگی عمیق اتفاق می افتد اما گاهی یک عفونت در قسمت های دیگر بدن تا مفاصل شما پخش می شود. برای بدن شما مبارزه با یک عفونت در مفاصل بسیار سخت است و گاهی احتیاج به جراحی خواهد بود.
 • نقرس: داشتن اوریک اسید بالا که در فرایند گوارش به وجود می آید باعث ایجاد کریستال های تیز در مفاصل شما می شود که نتیجه آن ایجاد التهاب و آب آوردگی زانو است. معمولا به یاری دارو و رژیم مناسب درمان می شود. تأثیر رژیم غذایی گیاهی برای نقرس بی بدیل است.

دلایل دیگر ایجاد ورم زانو

معمولا ورم زانو در داخل مفصل زانو باقی می ماند زیرا کپسول پوشینه مفصلی مانند یک مانع عمل نموده و از فرار مایعات جلوگیری می نماید. با این حال ممکن است زانو در قسمت بیرونی پوشینه مفصلی نیز متورم شود. معمول ترین ورم هایی که خارج از پوشینه مفصلی به وجود می آیند شامل موارد زیر هستند:

 • بورسیت: بورس ها کیسه های کوچک حاوی مایعاتی هستند که بین استخوان ها و بافت نرم بدن قرار می گیرند تا اصطکاک را کاهش دهند. در صورتی که اصطکاک بیش از حد بر روی استخوان ها و بافت نرم بدن وجود داشته باشد دچار التهاب می شوند.
 • ورم جلوی کشکک زانو: این ورم معمولا به دلیل وجود بورسیت جلوی کشککی به وجود می آید. ورم پشت زانو مانند که یک پرتقال نارنجی به وجود می آید که به آن کیست بیکر می گویند. ورم در قسمت داخلی زانو ممکن است به دلیل بورسیت پس آنسرین به وجود آید.
 • هماتوم: ترومای غیرنافذ بر روی بافت نرم بدن اطراف زانو می تواند باعث خونریزی شود. این خونها در اطراف ماهیچه ها جمع می شوند و می توانند باعث ایجاد یک توده سخت شوند. اگر مقدار خونریزی کم باشد به کوفتگی و بروسیت مربوط است.

علل نادر ورم زانو

 • جابجایی کشکک: کشکک معمولا در یک گودی در مقابل زانو قرار می گیرد، اما آسیب های شدید می تواند آن را فرو ببرد که نتیجه آن ورم زانو است.
 • تاندولیت پاتلا: تحریک تاندون کشکک می تواند موجب ایجاد ورم کوچکی در مقابل زانو شود.
 • تومور: انواع گوناگونی از تومور وجود دارد که می تواند موجب ایجاد ورم زانو شود. این تومورها می تواند باعث ایجاد خستگی، کاهش وزن و حال عمومی نامطلوب برای بیمار شود.
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی: ترومبوز سیاهرگی عمقی که به آن DVT نیز می گویند شامل لخته شدن خون در عمق یکی از سیاهرگ هاست که معمولا در سیاهرگ و ران دیده می شود. معمولا ترومبوز با درد همراه است و باعث ایجاد داغی و قرمزی می شود و معمولا پس از یک استراحت طولانی، جراحی و یا مسافرت هوایی به وجود می آید. ترومبوز سیاهرگی عمقی احتیاجمند ملاحظات و درمان سریع پزشکی است.
 • آرتروز خونی خود بخود: خونریزی ناگهانی در مفاصل در کسانی که دچار لختگی خون شده و یا کسانی که از رقیق نماینده های خون مانند وارفارین استفاده می نمایند، دیده می شود.

درمان ورم زانو

درمان ورم زانو بسته به عامل ایجاد نماینده آن متفاوت است اما معمول ترین راه ها برای درمان آن به توضیح زیر است:

 • یخ: یخ می تواند سرعت خونریزی را کاهش دهد که نتیجه آن کاهش ورم و درد است. مهم است که از یخ به روش صحیح بهره ببرید چرا که در غیر این صورت وضع وخیم تر می شود.
 • فشرده سازی: استفاده از زانوبند می تواند زانو را فشرده کند که نتیجه آن کاهش خونریزی است.
 • دارو: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن می تواند ورم زانو را کاهش دهد.
 • تزریق: ممکن است پزشک شما برای برطرف ورم در زانوی شما یک آمپول تجویز کند، اما گاهی اوقات پس از مدتی ورم زانو بر می شود.
 • تزریق کورتیزون: کورتیزون یک هورمون استروئیدی است که دستگاه ایمنی را سرکوب می نماید که نتیجه آن کاهش درد و التهاب است.
 • آویزان کردن پا: بالا نگه داشتن پا به خصوص اگر زانو بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد می تواند به درمان ورم در زانو از طریق جاذبه یاری کند.
 • استراحت: کاهش فعالیت روزانه به شما یاری می نماید تا فشار را از روی زانوی خود برداشته و در نتیجه تورم آن کاهش یابد، در غیر این صورت زانو دچار تحریک می شود.

آیا شما تا کنون با ورم زانو روبرو بوده اید؟ چگونه آن را درمان کردید؟ تجربیات خودتان را در این موضوع با مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید.

برگرفته از: knee-pain-explained

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 513

به "علت ورم زانو چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت ورم زانو چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید