نخستین کافه کتاب تهران چه زمانی راه اندازی شد؟

به گزارش مجله کامسا، به گزارش روزپلاس، امروزه کافه کتاب ها از پاتوق های فرهنگی هستند که در شهر تهران دیده می شوند. گاهی با آن ها برخورد نموده ایم و این روز ها بیشتر از قبل چنین کافه هایی را می بینیم. به راستی نخستین کافه کتاب ها چه وقت در تهران احداث شدند؟

نخستین کافه کتاب تهران چه زمانی راه اندازی شد؟

از پروفایل ما وبلاگ سفربرو دیدن نمایید.

نخستین کافه کتاب تهران در دهه 80 به همت انتشارات روشنگران و مطالعات زنان با مدیریت شهلا لاهیجی احداث شد. در ابتدای راه اندازی چنین کافه هایی به علت تداخل شغلی با آن ها برخورد می شد، اما امروزه چنین مسئله ای رواج ندارد. گویا کافه کتاب ها به عنوان پاتوق فرهنگی پذیرفته شده اند. حتی در کتابفروشی های ناشرانی مانند نشر اسم هم چنین مسئله ای را مشاهده می کنیم.

ماهیت کافه کتاب ها چیست؟

کافه کتاب ها در واقع همان کتابفروشی هایی هستند که در کنار فروش کتاب محلی برای مطالعه هم ایجاد کردند. مخاطبان کتاب می توانند هم چیزی میل نمایند و هم به مطالعه بپردازند یا به صورت گروهی کتابخوانی نمایند. از قدیم هم کافه های تهران محل ملاقات شاعران و نویسندگان بوده اند.

شاعران و نویسندگان به بعضی کافه ها می رفتند و در آنجا شعرهایشان را برای هم می خواندند و نقد می کردند. از جمله مشهور ترین کافه ها در تهران کافه نادری بود. افراد مشهور و سرشناسی به این کافه می رفتند. هنوز هم بعضی کافه های تهران هستند که چنین ماهیتی دارند و احداث نمایندگان بعضی از آن ها افرادی هستند که در انجمن های ادبی فعال بودند یا هنوز هم در این زمینه فعالیت می نمایند.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 406

به "نخستین کافه کتاب تهران چه زمانی راه اندازی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین کافه کتاب تهران چه زمانی راه اندازی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید