هوس شیرینی نکن!

به گزارش مجله کامسا، غالبا بیشتر مردم در پی این هستند که چگونه از هوس خوردن شیرینی جات جلوگیری نمایند اما تنها تعداد اندکی می توانند در این راه پیروز شوند. اگر شما هم جزو همان افرادی هستید که برای کاهش میلتان به شیرینی جات و مواد قندی کوشش نموده اید، حتما می دانید انجام این کار بسیار سخت است.

هوس شیرینی نکن!

هوس شیرینی نکن!

غالبا بیشتر مردم در پی این هستند که چگونه از هوس خوردن شیرینی جات جلوگیری نمایند اما تنها تعداد اندکی می توانند در این راه پیروز شوند.

اگر شما هم جزو همان افرادی هستید که برای کاهش میلتان به شیرینی جات و مواد قندی کوشش نموده اید، حتما می دانید انجام این کار بسیار سخت است.

اعتیاد به شیرینی مثل اعتیاد به الکل یا نیکوتین است؛ بدن شما به شیرینی وابسته می گردد و حتی وقتی که اندازه بسیار ناچیزی شیرینی از رژیم غذایی تان کاسته می گردد انرژی تان را از دست می دهید و احساس ضعف می کنید.

یکی دیگر از اثرات جانبی اعتیاد به شیرینی این است که آستانه تحمل شیرینی بدنتان بالاتر می رود، یعنی اینکه بدن شما می تواند در یک لحظه مقادیر زیادی قند داشته باشد. شما می توانید تنقلات شیرین میل کنید اما بهتر است برای حفظ سلامتی مصرف آنها را کنترل کنید. هوس شیرینی علائم زیادی دارد و گاهی اوقات مردم به هیچ وجه تشخیص نمی دهند که هوس خوردن شیرینی دارند. برای مثال وقتی که یک روز شیرینی میل نمی کنید کم تحرک و دچار کمبود انرژی می شوید. از جمله نشانه های دیگر هوس خوردن شیرینی جات، شامل: بیش فعال شدن پس از خوردن شیرینی و تنقلات شیرین و علائم دیابتی (تشنگی و میل به دفع ادرار دائمی، مستعد عفونت بودن و...) است. با این حال در این مرحله شما هنوز به بیماری دیابت مبتلا نشده اید. مواد قندی باعث می گردد حتی در زمان سیری هم احساس گرسنگی کنید.

جلوگیری از هوس خوردن شیرینی جات کار بسیار سختی است. برای آغاز شما می توانید هرگونه تنقلات شیرین را از منزلتان خارج کنید. شیرینی جات نخرید و درصورت امکان از مراجعه به غرفه های فروش این نوع خوراکی ها خودداری کنید.

در عوض می توانید به خوراکی های بدون قند روی بیاورید. این نوع غذاها در همه جا یافت می شوند؛ زیرا مصرف نمایندگان بسیاری وجود دارند که مراقب سلامتی خود هستند. آنها معمولا تحت اسم خوراکی های بدون شکر یا رژیمی عرضه می شوند. بنابراین پیدا کردن آنها کار چندان سختی نیست اما نباید فراموش کنید که بیشتر آنها حاوی اندازه زیادی شیرین نماینده های مصنوعی هستند و ثابت شده است که این مواد برای سلامتی مضر است. استفاده از غلات کامل هم روشی مؤثر برای جلوگیری از میل شدید به خوردن شیرینی جات است؛ زیرا غذاهای حاوی غلات کامل، سرشار از فیبر و مواد مغذی دیگر است.

خوردن سبزیجات فیبردار هم شیوه خوب دیگری است که می توانید امتحان کنید. با خوردن سبزیجات فیبردار می توانید از اندازه مواد قندی رژیم غذایی تان کم کنید؛ زیرا شما با خوردن آنها احساس سیری خواهید کرد و پیروز به فرونشاندن هوس شیرینی خود خواهید شد. آن دسته افرادی که میل شدیدی به خوردن شیرینی جات دارند می توانند این کار را آغاز نمایند. با توجه به کمی چسبناک بودن محلول های قندی غلیظ و خون حاوی قند بالا، بهتر است که برای تنظیم شدن جریان خونتان آب بنوشید.

ورزش هم روش مناسبی برای تعدیل هوس شیرینی است. نکته مهم این است ورزش کردن نه تنها شما را سالم تر، بلکه از نظر ذهنی هم قوی تر می نماید. با جسمی تندرست و ذهنی قوی مبارزه با این هوس ها آسان تر خواهد شد. شما برای مهار هوس های شیرینی تان احتیاج به استراحت هم خواهید داشت. استراحت کافی به شما یاری می نماید که جلوی هوس شیرینی تان را بگیرید؛ زیرا بی خوابی باعث می گردد که بدن برای حفظ خود احتیاج به قند بیشتری داشته باشد.

همان گونه که قبلا ذکر شد، اگر یاد بگیرید که قندها را بشناسید و از خوردن آنها پرهیز کنید در مهار میل به خوردن شیرینی بسیار پیروز خواهید شد. نخستین گام برای سرکوب هوس شیرینی، شناخت علائم اعتیاد به مواد قندی و محرک هایی است که شما را وادار به خوردن این مواد می نماید. سپس، شناسایی آن ماده قندی و اجتناب از مصرف آن، داشتن ذهنی قوی و برنامه ای منظم برترین راه برای سرکوب هوس های خوردن شیرینی جات است.

با کوشش برای کسب عادت های سالم خوردن، پی خواهید برد که هر روز انرژی تان بیشتر خواهد شد و احساس بهتری خواهید یافت. اگر در پی پیروزیت های طولانی مدت هستید بسیار حائز اهمیت است که عادت های درست را در خود ایجاد کنید.

منبع:همشهری

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت :azadisaber

منبع: راسخون
انتشار: 22 مهر 1400 بروزرسانی: 22 مهر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 878

به "هوس شیرینی نکن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوس شیرینی نکن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید