وزیر نفت: ترامپ پیروز نشد صادرات نفت ایران را صفر کند

به گزارش مجله کامسا، تهران (پانا) - به گفته وزیر نفت با وجود اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، می خواست صادرات نفت ایران را به صفر برساند، داغ صفر شدن صادرات را به جگرشان گذاشتیم.

وزیر نفت: ترامپ پیروز نشد صادرات نفت ایران را صفر کند

بیژن زنگنه امروز در مراسم افتتاح بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار کرد: کوشش سازندگان و خون رزمندگان برای اعتلای جمهوری اسلامی ارزشی برابر دارد. همه گیری کرونا از اسفند سال گذشته امکان بهره برداری و فراوری نفت و گاز را متوقف کرد اما زندگی مردم باید ادامه پیدا می کرد و با توقف فراوری نفت و گاز زندگی متوقف می شد.

وی با بیان اینکه اصل را بر این گذاشتیم که با رعایت شیوه نامه های بهداشتی جریان فراوری نفت را متوقف نکنیم و از اسفند ماه کارگروهی تشکیل شد و دستورالعمل هایی ابلاغ کردیم که اثر موفقی داشت، گفت: ابتدا 20 روز اجرای طرح ها را متوقف کردیم؛ اما بعد از آو شروع به کار کردند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه این نمایشگاه هم بخشی از زندگی ما است، ادامه داد: در مجموع کار با فراوری نمایندگان زندگی باید ادامه پیدا می کرد و در سال جهش فراوری نمی توانستیم رابطه بین فراورینمایندگان و پیمانکاران را قطع کنیم.

به گفته زنگنه، لازم بود این نمایشگاه برگزار گردد تا ارتباط بین فراورینماینده و مصرف نماینده حفظ گردد. در ابتدای سال برنامه های خود را برای تحقق شعار جهش فراوری تدوین کردیم.

وی با اشاره به شعار نمایشگاه بیست و پنجم، گفت: شعار نمایشگاه نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی خواهد بود. در استانه هفتادمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت قرار داریم؛ ملی شدن نفت تنها با تکمیل توانمندی در ارکان این صنعت واقعی می گردد.

وزیر نفت توضیح داد: حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان تکیه بر انها برای توسعه صنعت نفت در دستور کار است. احیای چاه های کم بازده با یاری شرکت های دانش بنیان و شرکت های استارتاپی در این زمینه وارد شوند. در این مرحله 500 میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته شده است.

زنگنه پروژه بعدی را که به یاری شرکت های استارتاپی انجام خواهد شد بهینه سازی مصرف سوخت دانست و گفت: مهمترین رکن برای تقویت فناوری و بومی کردن صنعت نفت فعال کردن شرکت های اکتشاف و فراوری نفت است که اگر فعال شوند و کار نمایند همه بخش ها فعال خواهند شد زیرا این شرکت ها مولد و محرک تقاضا هستند. این شرکت ها می توانند مولد 10 ها هزار میلیارد تومان کالا و خدمات باشند.

وزیر نفت اقدام دیگر برای حفظ فراوری را تضمین خرید برای کالاهایی که برای اولین بار در کشور ساخته می گردد مطرح نمود و اضافه نمود: اگر شرکتی تجهیزاتی ساخت اما نتوانست بفروشد ما ان را می خریم. همچنین در این مدت گواهی کیفیت را توسط یک مرجع ایرانی صادر کردیم و این موضوع توسعه پیدا می نماید.

زنگنه گفت: 10 گروه خانواده کالایی پرمصرف در صنعت نفت تعریف کردیم. در ماشین های دوار توسعه خوبی رخ داده اما همچنان جای کار دارد. حمایت از شرکت های ایرانی در قالب قراردادهای ای پی سی و ای پی دی در جریان است و تا به امروز 3 میلیارد دلار قرارداد برای 26 میدان به امضا رسیده که 70 درصد از تجهیزات از شرکت های داخلی تامین می گردد. با وجود تحریم، عمده کاتالیست ها و مواد شیمیایی ساخته شد.

وی با اشاره به اینکه با جذب منابع از بازار سرمایه حرکت خود را ادامه دادیم و ظرفیت های کشور را حفظ کردیم، گفت: دشمنان به دنبال این بودند که صادرات نفت را به صفر برسانند. نه تنها صادرات نفت به صفر نرسید بلکه داغ اینکه صادرات نفت را به صفر برسانند به جگرشان گذاشتیم.در صادرات فراورده ها نیز به بالاترین ارقام در طول تاریخ رسیدیم. ما زنده ایم با امید بیشتر به کار خود ادامه میدهیم. سرمایه گذاری جدید عامل و محرک اصلی برای بازار داخل است.

وی با تاکید بر اینکه صرفه جویی در مصرف سوخت باید مورد توجه باشد، گفت: بالاترین رقم های افزایش فراوری را داشتیم اما رشد مصرف 15 درصدی در استان تهان و 12 درصدی در کل کشور را کسی نمی تواند پاسخ دهد. با دو درجه کاهش دما مشکل کمبود حل می گردد و فراوری کشور فعال خواهد بود.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی صبح امروز با حضور وزیر نفت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد نفتی کشور شروع به کار کرد. این نمایشگاه با شعار نفت ملی کالا و خدمات ایرانی برگزار می گردد. در این دوره از نمایشگاه با وجود شیوع کرونا، تمام توجه به شرکت های داخلی و نمایش توانمندی های آنها بوده است .

این دوره از نمایشگاه با موافقت وزارت بهداشت با حضور 550 شرکت داخلی، 15 دانشگاه و 52 شرکت استارتاپی و 27 شرکت صندوق نواوری و شکوفایی برگزار می گردد. به علت کوشش برای رعایت شیوه نامه های بهداشتی به تعدادی از متقاضیان فضا اختصاص داده نشد. این نمایشگاه با هدف تعامل با شرکت ها، نخبگان و جذب سرمایه گذاران روزهای سوم تا ششم بهمن ماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 514

به "وزیر نفت: ترامپ پیروز نشد صادرات نفت ایران را صفر کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر نفت: ترامپ پیروز نشد صادرات نفت ایران را صفر کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید