چاپ دوم خاطرات مسکو در روایت روسیه دوران استالین منتشر شد

به گزارش مجله کامسا، به گزارش خبرنگاران ، کتاب خاطرات مسکو خاطرات اِما گرشتین پژوهشگر روس و از دوستان نزدیک آنا آخماتوا و اوسیپ ماندلشتام درباره جنایات دوره استالین است و شرایط بسیار سخت زندگی، وقوع جنگ جهانی دوم، افشای شخصیت های واقعی اهل قلم و زندگی خصوصی آنها، آگاهی از نحوه اداره کشور (روسیه) به وسیله استالین و برخورد مستبدانه با جامعه هنرمندان و شاعران و سرکوب مخالفین به وضوح در این اثر منعکس شده است.

چاپ دوم خاطرات مسکو در روایت روسیه دوران استالین منتشر شد

کتاب خاطرات مسکو چهره متفاوتی از آنا آخماتوا و اوسیپ ماندلشتام و سایر شاعران و هنرمندان مطرح روسیه در زمان خفقان استالینی نشان می دهد و بسیاری از خواندن این کتاب و خاطرات تکان دهنده اِما گرشتین و مصایبی که بر چهره های ادبی مطرح آن روز روسیه رفته، دچار حیرت و شوکه شده اند.

هنگامی که این کتاب منتشر شد، عده ای اِما گرشتین را تحسین کردند و بسیاری دیگر دشنامش دادند و او را آدمی بدجنس و پلید خواندند.

خاطرات اما گرشتین از زندگی در روسیه دوران استالین و همنشینی وی با نویسندگان و شاعران معترض آن روز شاهدی بر مصایب روشنفکران روس در دوران دیکتاتوری کمونیسم است و نویسنده علاوه بر گزارش شرایط اختناق زمان خود، تصویر جالبی هم از روابط میان ادیبان روس توضیح داده است.

اما گریشتین در سال 1928 با اوسیپ و نادژدا ماندلشتام آشنا شد و سرآغاز کتاب نیز همین جاست. اوسیپ همان شاعری است که با سرودن یک شعر تحت تعقیب نهاده شد، دستگیر و سپس تبعید شد و شهید ادبی لقب گرفت. نویسنده این خاطرات را سال ها بعد در دهه 1990 نوشت تا مشاهده های خود را از فجایع رفته بر روشنفکران روس در دوران تاریک استالین بازگو نموده باشد.

از دیگر آثار این نویسنده می توان به نگاهی تازه به ماندلشتام و ماندلشتام در وارونژ اشاره نمود.

در بخشی از این کتاب آمده است:

همه ما به گونه ای تحت فشار بودیم. من در اتاق می ماندم اما آنها آسایش را زا من سلب نموده بودند. همین را هم می خواستند. تنها امید من رسیدن سالگرد تولد لرمونتوف در اکتبر 1939 در 125 سالگی اش بود. تصور می کردم که آثار من درباره سالگرد لرمونتوف تا آن زمان چاپ می گردد.

چاپ دوم کتاب خاطرات مسکو نوشته اما گرشتین با ترجمه احسان لامع اخیرا در 248 صفحه و به بهای 89 هزار تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 بهمن 1400 بروزرسانی: 13 بهمن 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 994

به "چاپ دوم خاطرات مسکو در روایت روسیه دوران استالین منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ دوم خاطرات مسکو در روایت روسیه دوران استالین منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید