چشم اندازی روشن برای دانشگاه یزد ، از طراحی آنالایزر ارتعاشات تا جذب شرکت هایی با محتوای علوم انسانی

به گزارش مجله کامسا، مرکز رشد و پردیس فناوری یزد با گذشت حدود 8 سال از شروع فعالیت هایش توانست با جذب شرکت های کارآمد به فراوری و یا اختراع محصولات گوناگونی دست پیدا کند.

چشم اندازی روشن برای دانشگاه یزد ، از طراحی آنالایزر ارتعاشات تا جذب شرکت هایی با محتوای علوم انسانی

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت چاپ کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

گروه دانشگاه خبرنگاران، قدیم تر ها که خانواده های متمول ایرانی فرزندانشان را به امید تحویل دریافت دکتر و مهندس به اروپا می فرستادند، رفته رفته این دید را در بطن فرهنگ ایرانی مطرح کردند که تمامی جوانان برای گذراندن پله های ترقی مجبور به شرکت در دانشگاه و تحصیل در رشته هایی هستند که ذره ای علاقه به آن ها ندارند؛ بنابراین امروزه شاهد لیسانسه ها و فوق لیسانسه های بسیاری در دانشگاه های سراسر کشور هستیم که یا جویای کار هستند و یا در حیطه ای مجزای رشته تحصیلی شان مشغول به خدمت رسانی اند.

با این وجود تعدادی با وجود علاقه شخصی، انتخاب رشته کردند و بعد ها در حوزه های مربوطه درخشیدند. بروز و شکل گیری پارک ها و مراکز رشد در دانشگاه ها بانی خیر شد و توانست سر و سامانی به فناوران و افرادی که در رشته های گوناگون تخته سیاه کردند، بدهد. هرچند که فراوری علم هنوز هم با میزان دانشجویان تناسبی ندارد، اما در صورت قرارگیری در راستای اصولی، می گردد افقی روشن برای قله های فناوری ایرانی متصور شد.

پردیس فناوری دانشگاه یزد یکی از مراکزی است که توانسته با اتکا به نیروی دانشجویان به موفقیت های چشگیری دست پیدا کند. برای آشنایی بیشتر با احمدرضا فقیه خراسانی، رئیس این مرکز به مصاحبه نشستیم. او در ابتدا می گوید: ما در مرکز رشد به حمایت از شرکت های فناور می پردازیم و هدف مان از این کار عقد قرارداد های خوب و برطرف مسائل صنعت است. ما جز دانشگاه هایی هستیم که از 8 سال گذشته با در نظر دریافت ایده تبدیل شدن به یک دانشگاه کارآفرین در حال حرکمت هستیم و این امر خودش را در پردیس فناوری دانشگاه نشان داده است.

فقیه خراسانی می گوید: برای اینکه بتوانیم تعامل خوبی با پارک علم و فناوری یزد داشته باشیم دو مرتبه تفاهم نامه مشترک امضا کردیم و تمام شرکت های مستقر در مرکز رشد دانشگاه را با پذیرش پارک علم و فناوری استان پذیرش می کنیم. اکوسیستم فناوری طراحی شده در دانشگاه یزد، تقریبا تمام اجزای مورد نیاز مثل کارگاه نوآوری که در آن به برگزاری جلسات در بین دانشجویان برای آموزش عملی و یا تشویق کارآفرینی به آن ها می پردازد و همچنین تشویق مادی و معنوی برای ثبت ایده و اختراع دانشجویان را داریم. به همین منظور برای یاری اقتصادی در چهار سقف مختلف یاری های نقدی را برای پیاده سازی ایده های دانشجویی پرداخت می کنیم، تا نمونه حداقلی را طراحی نمایند.

رئیس مرکز رشد دانشگاه یزد ادامه می دهد: در پردیس فناوری دو شتابدهنده داریم: شتاب دهنده شرکت های پیشگامان و سندبار که توسط بخش خصوصی مدیریت می شوند. دانشجویانی که برای راه اندازی کار و فراوری ایده هایشان هنوز به بلوغ نرسیده اند، با مراجعه به این دو شرکت هدایت شده و با برنامه ریزی اصولی وارد این راستا می شوند. به صورت کلی 40 شرکت در مرکز رشد دانشگاه یزد مستقر هستند که بیشترا توسط اعضای هیات علمی، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه یزد تشکیل شده اند. ناگفته نماند، شرکت های عظیم که بعد از دوره رشد که آن را در دانشگاه، پسارشد می نامیم، خواهان استقرار در مرکز هستند را در دانشگاه پذیرش می کنیم.

وی اظهار می نماید: همچنین از شرکت هایی که عضو هیات علمی هستند، اما به هر دلیلی نمی توانند در فرایند پذیرش پارک شرکت نمایند و در راستای رشد علمی به این مرکز یاری برسانند، خدمات استقرار را ارائه خواهیم داد. معاونت علمی دانشگاه نگاه ویژه ای به حمایت از فناوران دارد و تا کنون سه خوابگاه سابق بازسازی و در اختیار شرکت های مستقر در مرکز رشد قرار گرفته و مجموعه کارگاهی با هدف ارائه خدمات در دست تاسیس است.

بروز و شکل گیری پارک ها و مراکز رشد در دانشگاه ها بانی خیر شد و توانست سر و سامانی به فناوران و افرادی که در رشته های گوناگون تخته سیاه کردند، بدهد.

فقیه خراسانی با اشاره به یاری هیات امنا دانشگاه یزد برای رشد فناوری در مرکز رشد دانشگاه تاکید می نماید: با یاری و حمایت های انجام شده از سمت هیات امنای دانشگاه یزد، یک حوزه 25 هکتاری از محیط دانشگاه را به عنوان ناحیه صنعتی به شرکت های مستقر در دانشگاه ارائه دادیم تا اعضای این شرکت ها خودشان شرکتشان را بسازند. اگر بخواهم به نقاط روشنی که توسط فناوران ایجاد شده بپردازم باید به شرکت پارسی جو که یکی از موتور های جستجو مانند گوگل بوده و از شرکت های مطرح مستقر در مرکز است، اشاره کنم. بیشتر شرکت های مرکز رشد دانشگاه یزد در حوزه آی تی و فنی مهندسی مشغول به کار هستند.

وی اظهار می نماید: البته به تازگی به رشته های علوم انسانی نیز ورود نموده و شرکت هایی با رویکرد های این چنینی را پذیرش می کنیم. نباید این نکته را نادیده بگیریم که در علوم انسانی حوزه های جدیدی داریم که محصول محور نیست و مرز بین پژوهش وفناوری در این رشته، مرز نزدیک و باریکیست. برای مثال به فعالیت شرکت های علوم شناختی، شرکت های فعال در حوزه مارکتینگ و منابع انسانی اشاره می کنم.

طراحی آنالایزر ارتعاشات؛ دستگاهی با تکنولوژی روز جهان

برای آشنایی با فرایند فعالیت های مرکز رشد دانشگاه یزد به مصاحبه با دو عضو فعال و مستقر در این دانشگاه پرداختیم. رفیعیان، رئیس شرکت فناوری پایش گستر ماهان ایساتیس، از شرکت های مستقر در مرکز رشد و پردیس فناوری دانشگاه یزد در مورد فعالیت های این شرکت به خبرنگار ما می گوید: شرکت ما در سال 92 با هدف پایش شرایط ماشین ها تاسیس شد. کاری که می کنیم این است که در روش تشخیص عیب ماشین های صنعتی، از شیوه های جدیدی که اغلب صنایع از روش های سنتی استفاده می گردد، استفاده می کنیم. باید بگویم که در این روش با استفاده از آنالایزر ارتعاشات، لرز ماشین ها را سنجیده و از روی پردازش اطلاعات، عیب ماشین را می فهمیم.

رفیعیان اظهار می نماید: در گذشته تعمیرکاران مجبور به خواباندن ماشین و دستگاه های صنعتی بودند، ولی در این روش، بدون هدر رفت زمان، می توان به راحتی به ایرادات آگاهی پیدا کرد. قبل از ورود ما به این عرصه، شرکتی در یزد این بیزنس را دنبال نمی کرد؛ این کار را توسعه داده و دانشجویان را در این راستا تربیت کردم. همچنین کتاب های متعددی را در این زمینه ترجمه و یا تالیف کردم. در ادامه تیمی را با دانشجویان تشکیل داده و شرکت را تاسیس کردیم.

وی با تاکید به کارآفرینی این شرکت برای دانشجویان، می گوید: الان در کار خود، به جایی رسیدیم که کارخانه های اطراف یزد و بعضی نیروگاه های استان همدان، تعمیر دستگاه و قطعات خود را به ما می سپارند. اغلب کارخانه ها به کار ما نیاز دارند و این کار، راستا خوبی برای درآمد زایی است. به صورت کلی این دستگاه، گران و هزینه بر است و غالبا نمونه موجود آن در کشور، خارجی است و کسی دانش آن را به دیگران نمی دهد. خوشبختانه طی مراحلی با تحقیقات فراوان، توانستیم دستگاه را بسازیم و دانشجویان دکتری من با این اختراع، توانستند که وارد بازار کار بشوند.

سفر به اعماق زمین

پارسی یار، رئیس شرکت فناوری پارسی یار در دانشگاه یزد است. این شرکت توانسته در حوزه اکتشافات معدنی و استخراج مواد از عمق بیشتر دستگاه تازه ای را طراحی و بسازد. او می گوید: واقعیت این است که در سیستم برداشت مواد از عمق زمین، سرعت بسیار کند است و ما با استفاده از یک سری کابل های متفاوت، در کوشش برای بالا بردن سرعت، دقت و کیفیت هستیم.

پارسی یار ادامه می دهد: علاوه بر این درصدد ارتقا هرچه بیشتر این دستگاه هستیم تا بتوانیم از آن در اعماق بیشتر زمین استفاده کنیم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 413

به "چشم اندازی روشن برای دانشگاه یزد ، از طراحی آنالایزر ارتعاشات تا جذب شرکت هایی با محتوای علوم انسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم اندازی روشن برای دانشگاه یزد ، از طراحی آنالایزر ارتعاشات تا جذب شرکت هایی با محتوای علوم انسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید