چند کارمند دولت حقوق نجومی می گیرند؟

به گزارش مجله کامسا، به گزارش خبرنگاران، براساس اطلاعات و مستندات یک سوم شرکت های دولتی به کارمندان خود حقوق نجومی می دهند.

چند کارمند دولت حقوق نجومی می گیرند؟

دیوان محاسبات کشور در گزارشی کارشناسی به آنالیز بودجه پیشنهادی شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات غیرانتفاعی وابسته به دولت برای سال 1400 پرداخته است.

طبق اطلاعات جدول، فهرست شرکت های دولتی که بیش از 20 میلیون تومان در ماه حقوق پرسنلی پرداخت نموده اند، آنالیز شده است.

بالاترین و کمترین حقوق نجومی

بالاترین میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهانه متعلق به شرکت بازرگانی و خدمات صنعتی فولاد اهواز بوده که بیش از 52 میلیون تومان و کمترین سرانه که برمبنای مصوبات دولت است به شرکت سهامی شهرک های صنعتی استان هرمزگان با ماهانه 20 تومان به ثبت رسیده است.

تعداد کل کارکنان شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات وابسته به دولت 363 هزار و 343 نفر هستند که یک سوم این افراد، حقوق نجومی دریافت خواهند کرد. براساس جزئیات جدول ذیل 128 هزار و 710 کارکن این شرکت ها برای سال آینده حقوق و مزایای متوسط ماهانه 26 میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

از 57 شرکت مندرج در جدول 47 شرکت حقوق و مزایای ماهانه 20 تا 30 میلیون تومان به کارمندان می دهند. همچنین 8 شرکت بین 30 تا 40 میلیون و 2 شرکت 40 تا 53 میلیون تومان پرداختی دارند.

رد پای شرکت های زیان ده در پرداخت حقوق نجومی

در میان شرکت های دولتی که حقوق نجومی پرداخت می نمایند، نام شرکت هایی به چشم می خورد که طبق لایحه بودجه دولت زیان ده یا سر به سر هستند. براساس گزارش دیوان محاسبات، بانک سپه، بانک کشاورزی، شرکت بهره برداری نفت گچساران و پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از جمله شرکت های مشمول زیان ماده 141 قانون تجارت هستند. حال این سوال مطرح هست که چگونه می توان شرکتی زیان ده باشد ولی در عین حال جزء 60 شرکت دولتی باشد که حقوق های نجومی به کارمندان خود می دهد؟

میزان مالیات پرداخت کارمندان نجومی بگیر شرکت های دولتی چقدر است؟

طبق جزء 4 بند الف تبصره 12 لایحه بودجه سال آینده، سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم در سال 1400 سالانه مبلغ چهارصد و هشتاد میلیون (480.000.000) ریال معین می گردد.

با فرض ثابت ماندن این بند، حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی تا سقف 4 میلیون تومان معاف از مالیات است. در سال گذشته تا مبلغ 3 میلیون تومان معاف از مالیات بود.

پایه اول: از مبلغ 4 میلیون تومان تا 6 میلیون تومان 10 درصد یعنی 200 هزار تومان مالیات کسر می گردد

پایه دوم: از مبلغ 6 تا 10 میلیون تومان 15 درصد مالیات کسر خواهد شد که مالیاتش 600 هزار تومان می گردد.

پایه سوم: از مبلغ 10 تا 16 میلیون تومان 20 درصد مالیات کسر می گردد که یک میلیون و 200 هزار تومان خواهد بود.

پایه چهارم: بالای 4 برابر 16 میلیون تومان با کسر 25 درصدی پیش بینی شده که مالیات آن 2.5 میلیون تومان می گردد.

با توجه به این پایه های مالیاتی، سهم یک سوم کارمندان شرکت های دولتی باید در سال آینده 6.8 هزار میلیارد تومان مالیات حقوق بپردازند و این در حالی است که کل مالیات درآمد بخش عمومی در لایحه بودجه سال آینده، 16 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در نتیجه، به نظر می رسد این کارمندان نجومی بگیر شرکت های دولتی، بخشی از مالیات حقوق خود را نمی پردازند.

دیوان محاسبات کشور نیز اخیرا در گزارش تفریغ بودجه سال 98 هشدار داده بود عدم پیش بینی سقف قانونی حقوق و مزایا برای مدیران و اعضای هیأت مدیره شرکت های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی، علاوه بر ایجاد بی نظمی در پرداخت های انجام شده، بستری برای ایجاد حقوق های نامتعارف در سطح کشور فراهم می کند.

این در حالی است که همچنان رویه موجود توسط دولت و مجلس اصلاح نشده و انتظار می رود ترمز پرداخت حقوق های نجومی در لایحه بودجه سال 1400 توسط اعضای کمیسیون تلفیق مجلس کشیده گردد.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 481

به "چند کارمند دولت حقوق نجومی می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند کارمند دولت حقوق نجومی می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید