چگونه روتر بی سیم را ریستارت کنیم؟ آنالیز انواع روش های ریست مودم و روترریستارت سخت

به گزارش مجله کامسا، اگر رمزعبور روتر یا وای فای را فراموش کنید، دوباره بخواهید تنظیمات روتر را انجام دهید یا به تنظیمات کارخانه برگردانید، فریم ویر روتر را ارتقای دهید یا مسئله ای در وای فای و اینترنت داشته باشید؛ باید روتر بی سیم را Reset یا ریستارت کنید.

چگونه روتر بی سیم را ریستارت کنیم؟ آنالیز انواع روش های ریست مودم و روترریستارت سخت

روش های مختلفی برای ریستارت یک روتر تعریف شده است که هریک برحسب وضعیتی که روتر دارد یا هدفی که شما دنبال می کنید؛ می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. در این مطلب با ما همراه باشید تا برترین روش های ریستارت روترهای بی سیم خانگی را باهم مرور کنیم:

ریستارت سخت

وقتی روتر را با کلید reset روی دستگاه ریستارت کنید؛ از استفاده کردید. ریستارت سخت برای زمانی است که رمزعبور روتر را فراموش کردید یا احتیاج دارید روتر دوباره به تنظیمات اولیه کارخانه برگردد یا مسئله ای دارد و باید از ابتدا تنظیم گردد.

توجه کنید که ریستارت سخت نسخه فریم ویرو روتر بی سیم شما را تغییر نمی دهد. بعضی از افراد تصور می نمایند تا ریستارت سخت می توانند فریم ویر روتر را به روز نموده یا به نسخه دیگری تغییر دهند که اشتباه است.

بیشتر بخوانید:

قبل از اینکه روتر بی سیم را ریستارت سخت کنید؛ بهتر است کابل اتصال مودم به روتر را بکشید تا تاثیری روی عملکرد مودم به وجود نیاید. مراحل انجام ریستارت سخت به صورت زیر است:

1- روتر را روشن کنید و در پی کلید Reset بگردید. معمولا کلید Reset یک روتر در پشت یا کناره های روتر است. در بعضی از روترها نیز کلید Reset در جلوی روتر تعبیه شده است. معمولا کلید Reset به صورت تورفتگی است و باید از یک وسیله نوک تیز بهره ببرید. این کلید را تورفته طراحی می نمایند تا بر اثر اشتباه و ناخودآگاه روتر ریستارت نگردد.

2- با یک وسیله نوک تیز به مدت 30 ثانیه کلید Reset را فشار دهید و ول نکنید. پس از 30 ثانیه دستان را بردارید. در این مرحله باید تمامی چراغ های روتر خاموش شوند و برای چند ثانیه ای کار ننمایند.

3- مدت زمانی حدودا 30 ثانیه منتظر بمانید تا روتر به طور کامل ریستارت سخت گردد و دوباره به حالت اولیه برگردد.

یک روش جایگزین به نام ریستارت سخت 30 - 30 - 30 نیز وجود دارد که برای مواقعی است که با 30 ثانیه اول روتر ریستارت سخت نگردد. در این روش کلید Reset مدت زمان 90 ثانیه فشار داده می گردد. در آینده به شما می گوییم چه زمانی و چگونه از قانون ریستارت سخت 30 - 30 - 30 بهره ببرید.

بعضی از شرکت ها روش هایی بهتر برای ریستارت سخت روترشان پیشنهاد می نمایند. حتما دفترچه راهنمای روتر خود را برای این موضوع مطالعه کنید.

Power Cycling

روش دیگری برای ریستارت یک روتر بی سیم؛ خاموش کردن روتر و روشن کردن دوباره آن پس از چند ثانیه است که اصطلاحا Power Cycling نامیده می گردد. این روش برای مواقعی مناسب است که روتر هنگ نموده یا مسائل جزیی دارد و شما احساس می کنید باید با یک خاموش/روشن این مشکل را برطرف کنید. با این روش؛ حافظه داخلی موقت روتر پاک شده و بعضی از قطعات دوباره از ابتدا آغاز به کار می نمایند.

بیشتر بخوانید:

توجه کنید که در این روش هیچ یک از تنظیمات یا رمزهای عبور و اطلاعات دیگر روی روتر بی سیم یا شبکه وای فای از بین نمی فرایند. مراحل Power Cycling به صورت زیر است:

1- بعضی از روترهای بی سیم یک کلید On/Off دارند. با استفاده از این کلید، روتر را چند ثانیه ای خاموش کنید. اگر روتر شما کلید روشن/خاموش ندارد، کابل برق روتر را از پریز برق جدا کنید. اگر از روترهای دارای باتری استفاده می کنید؛ بهتر است باتری روتر را جدا کنید.

2- پس از چند ثانیه؛ دوباره روتر را روشن کنید. بعضی کاربران تصور می نمایند روتر باید چند دقیقه یا چند ساعت خاموش باشد ولی احتیاجی نیست و چند ثانیه خاموش بودن روتر کافی است. پس از اینکه روتر را روشن کردید؛ چند ثانیه ای منتظر بمانید تا تمام چراغ های LED روتر روشن و ثابت شوند. حالا می توانید از یک روتر سرحال بهره ببرید.

ریستارت نرم

گاهی اوقات دارید روی روتر را برطرف می کنید یا یک تغییر کوچک در تنظیمات روتر انجام دادید و باید روتر ریستارت گردد ولی احتیاجی به ریستارت سخت یا خاموش کردن دستگاه نیست. در این مواقع می توانید از ریستارت نرم بهره ببرید. در ریستارت نرم؛ فریم ویر یا تنظیمات روتر و اطلاعات ذخیره شده روی آن پاک نمی شوند و به حالت کارخانه برنمی گردند بلکه روتر یک ریستارت سریع چند ثانیه ای دارد تا تغییرات اعمال گردد و هماهنگی میان مودم و روتر یا بخش های دیگر روتر دوباره از سر گرفته گردد.

مراحل انجام ریستارت نرم به صورت زیر است:

1- یک روش ریستارت روتر استفاده از گزینه و کلید ریستارت در پنل تحت وب دستگاه است. به پنل مدیریتی روتر متصل شوید و معمولا در بخش تنظیمات مربوط به روتر یا بخش تنظیمات مدیریت روتر می توانید گزینه Reset یا Restart را مشاهده کنید. روی بعضی از پنل های مدیریتی روترها کلیدهای Disconnect/Connect برای ریستارت نرم وجود دارد.

2- در بعضی روترها یک کلید فیزیکی برای ریستارت نرم دستگاه در نظر گرفته شده است. معمولا این کلید با کلید WPS ادغام می گردد.

3- گاهی اوقات کشیدن کابل اتصال مودم و روتر می تواند ارتباط میان این دو دستگاه را ریستارت کند و مشکل اینترنت برطرف می گردد.

توجه کنید روی بعضی دستگاه ها وقتی از کلید فیزیکی Reset استفاده می کنید؛ بعضی از تنظیمات مانند SSID وای فای یا رمزعبور وای فای به حالت اول برمی گردند و دوباره باید تنظیم شوند. برترین گزینه برای ریستارت نرم استفاده از گزینه Reset در پنل مدیریتی روتر بی سیم است.

اگر برای خرید مودم، اینترنت و تجهیزات شبکه سوال داشتید یا احتیاج به هدایت و یاری دارید؛ پیچ اینستاگرام شبکه چی به آی دی shabakehchi.press@ را فالو و در دایرکت پرسش خود را مطرح کنید تا جواب دهیم.منبع: شبکه چی
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1149

به "چگونه روتر بی سیم را ریستارت کنیم؟ آنالیز انواع روش های ریست مودم و روترریستارت سخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه روتر بی سیم را ریستارت کنیم؟ آنالیز انواع روش های ریست مودم و روترریستارت سخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید