11 روش عالی برای برخورد با فرزندان گستاخ

به گزارش مجله کامسا، چه کسی فکرش را می کرد که بچه شما این مقدار گستاخ و حاضرجواب گردد؟!

11 روش عالی برای برخورد با فرزندان گستاخ

بچه ها به سن بلوغ می رسند و ناگهان شما را مسؤول همه چیزهایی می دانند که در زندگی آن ها اشتباه است! آن ها شما را علت مسائل و محدودیت های خود می دانند و احتمالا تصور می نمایند که اگر شما تصمیم های بهتری در زندگی می گرفتید، اوضاع و احوال امروز آن ها هم بسیار بهتر و متفاوت تر بود! اصلا انگار تمام تقصیرهای عالم به گردن شما است!

اگر به تازگی، با فرزند خود جر و بحث نموده اید و احتمالا رفتارهای غیر منتظره ای از او دیده اید، احتمالاً به این فکر می کنید که چگونه باید با فرزندی که اینطور بی احترامی می نماید، برخورد کنید. شاید چیزی که بتواند در این لحظه، قدری از احوال بد شما کم کند، این باشد که بدانید شما تنها نیستید و والدین زیادی هستند که با چنین چالشی دست و پنجه نرم می نمایند، اما بیایید به جای اینکه کاسه چه کنم چه کنم به دست بگیریم و مدام ناله و شکایت کنیم، به فکر راه چاره باشیم. در این مقاله از خبرنگاران مگ 11 نمونه از برترین روش های برخورد با یک فرزند بی ادب و پرخاشگر را برای شما بازگو می کنیم و امیدواریم که خواندن این مطلب برای شما مفید و راهگشا باشد.

چه چیزی باعث بی احترامی فرزند می گردد؟

قبل از هر چیز باید بدانید که شما تنها کسی نیستید که می پرسد: چرا دختر عظیم من با من بد اخلاق است؟ یا چرا پسر عظیم من اینقدر گستاخ و پرخاشگر شده است؟ و شما اولین والدینی هم نیستید که خود را سرزنش می کنید.

این رفتارها دلایل زیادی می توانند داشته باشند؛ مثلا ممکن است آن ها همسالان پیروز تر خود را ببینند و با یک مقایسه ظاهری، شیوه فرزندپروری شما را علت عقب افتادن خود بدانند. علت دیگر می تواند این باشد که اساسا پذیرش مسؤولیت اشتباهات، کار سختی است و از آنجا که آن ها نمی خواهند بابت کارهای خود حساب پس دهند، چه کاری راحت تر از سرزنش کردن شما باقی می ماند؟!

البته از زاویه دیگری هم می توان به این موضوع نگاه کرد. آن ها هنوز یاد نگرفته اند که چگونه بر چالش های زندگی خود غلبه نمایند و قدم بردارند. به عبارت دیگر، آن ها هنوز در حال کشف زندگی هستند و باید یاد بگیرند که عواقب تصمیم ها و انتخاب های خود را بپذیرند.

احتمالا در رویارویی با این چالش، روزهای سختی را می گذرانید و از سوی فرزند نوجوان خود شاهد رفتارهایی هستید که باورکردنی نیست. ببینید آیا رفتارهایی که در ادامه می آیند، برای شما آشنا نیستند؟

 • آن ها دست روی نقطه ضعف های احساسی شما می گذارند و تهدید به خودکشی یا خودآزاری می نمایند.
 • آنچه را که به نفع آن ها است می شنوند و به خاطر می سپرند و باقی را عمدا فراموش می نمایند!
 • به طور دائم اشتباهات شما را به اسم والدینی ناکارآمد، به شما یادآوری می نمایند.
 • مدام از شما پول قرض می گیرند و توقع دارند که وسایل خود را حتی پیش از آنکه درخواست نمایند، در اختیار آن ها قرار دهید!
 • هر زمان که سعی می کنید در خصوص رفتارشان با آن ها صحبت کنید ، سنگ اندازی می نمایند.
 • از زمان و منابع شما بدون آن که خود مولد باشند، استفاده می نمایند.
 • هر زمان که درخواسته های آن ها را به هر علتی رد کنید، با پرخاشگری و رفتار اهانت آمیز و تند آن ها روبرو خواهید شد.
 • دائما شما را سرزنش می نمایند و آزار می دهند تا به خواسته های خود برسند.

حتی والدینی که همه چیز را درست انجام داده اند هم ممکن است دارای فرزندانی باشند که گاهی به آن ها بی احترامی می نمایند. با این وجود، پدر و مادر، فرزندان خود را هر طوری که باشند، دوست دارند، اما این بدان معنی نیست که شما مجبورید تمام رفتارهای اشتباه فرزند خود را تحمل کنید. به علاوه، قرار نیست که همیشه کنار بچه ها باشید و این خود آن ها هستند که باید بتوانند از خود در جهانی واقعی محافظت نمایند و درست رفتار نمایند.

11 نمونه از برترین روش های برخورد با فرزند نوجوانی که بی احترامی می نماید

پیش از هر چیز باید بدانید که شیوه برخورد با یک جوان یا نوجوان هم به میزان شیوه برخورد با بچه ها کوچک تر، نیازمند عشق شدید است. حتی اگر فرزند شما آنقدر عظیم شده که بتواند شغل پیدا کند، بیرون برود و قبض های خود را پرداخت کند، این موضوع تغییری نمی نماید، اما شیوه ابراز محبت، کمی متفاوت خواهد بود.

نکات زیر به شما یاری می نمایند تا منظره متفاوتی نسبت به روابط خود پیدا کنید و بهتر بتوانید این چالش را مدیریت کنید.

1. سعی نکنید ناجی فرزند خود باشید

آنچه بچه ها از برترین دوستان خود انتظار دارند، با آنچه از والدین خود انتظار دارند، فرق دارد.

این کاملا طبیعی است که بخواهید فرزند خود را از خطراتی که قصد شیرجه زدن در درون آن ها را دارد نجات دهید، اما فکر می کنید تا کی و کجا می توانید به چنین رفتاری ادامه دهید؟! شاید بارها با خود زمزمه نموده باشید که می توانستید پایه و اساس بهتری برای زندگی در جهانی واقعی برای او رقم بزنید، شاید خود را بدهکار او می دانید و شاید تصور می کنید که به میزان کافی کار ننموده اید!

اما آیا می دانید مشکل این طرز فکر کجاست؟ مشکل اینجا است که این احساس، پایانی ندارد و شما هرگز احساس نمی کنید که به میزان کافی کار نموده اید! هر بار که فرزند نوجوان شما آماده انجام یک کار احمقانه می گردد ، می خواهید او را متوقف نموده و او را در جهت بهتری راهنمایی کنید، اما شاید موقع آن رسیده باشد که قدری آرام بگیرید و بدانید که شما تا اینجای کار، هرچه می توانسته اید به آن ها آموخته اید. شما نمی توانید برای همیشه میان او و جهانی واقعی، نقش یک سپر محافظ را بازی کنید و گاهی اوقات باید به آن ها اجازه دهید تا خودشان تجربه نمایند و عواقب تصمیم های اشتباه و انتخاب های عجولانه خود را ببینند.

2. به بی احترامی توجه کنید و سعی نکنید آن را نادیده بگیرید یا توجیه کنید

وقتی فرزند نوجوان شما از شما انتقاد می نماید، از چیزی شکایت می نماید یا مدام شما را اذیت می نماید و با شما مشاجره می نماید، از خود بپرسید اگر کسی به جز بچه خود شما با شما اینگونه رفتار کند ، چه می کنید.

 • آیا کلمات و رفتارهای آن ها واقعا نشان دهنده یک رفتار ناپسند است؟
 • آیا می توانید آنچه را که رخ داده، نوعی توهین یا بی احترامی بدانید؟
 • و در این صورت برای اصلاح آن چه می کنید؟

جای تعجب نیست که فزرند نوجوان شما بخواهد استقلال عمل داشته باشد. احتمالا دوست ندارد که مدام از سوی شما امر و نهی بشنود. او می خواهد کاری را که دوست دارد، انجام دهد و احتمالا آخرین چیزی که در نظر می گیرد، عواقب این کارها است. حتی گاهی به دست آوردن یک خواسته آنقدر برایشان مهم می گردد که خود شما را هم فدا می نمایند؛ مثلا پای اشتباهات گذشته شما را وسط می کشند و خلاصه از هر ترفندی استفاده می نمایند که خواسته خود را پیش ببریند.

دقت داشته باشید که هیچ یک از این ها به این معنی نیست که شما حق ندارید آن ها را در خصوص رفتارهای اهانت آمیزشان مورد بازخواست قرار دهید. شما باید قاطع باشید و عواقب هر تصمیمی اشتباهی را به آن ها گوشزد کنید.

3. پیامدهای رفتارهای فرزند خود را در جهانی واقعی روشن کنید

اینجا است که شما می توانید قاطعانه روشن کنید که اگر فرزند جوان یا نوجوان شما به بی احترامی های خود نسبت به شما ادامه دهد، با چه عواقبی روبرو خواهد شد. بسته به میزان استقلالی که دارد، این عواقب می توانند به توضیح زیر باشند:

 • از دست دادن امتیازات رانندگی (در صورت تکیه بر وسیله نقلیه شما)
 • از دست دادن امتیازات اینترنت (می توانید آن ها را از دسترسی به wifi خانگی محروم کنید.)
 • خودداری از رساندن آن ها به محل کار یا تحصیل (اگر آن ها در این موارد به شما متکی باشند.)
 • بخشیدن وسایل تلنبار شده ای که فضای زیادی را در خانه اشغال نموده اند.

البته آن ها شما را آزمایش خواهند کرد تا ببینند آیا واقعا به حرف خود پایبند هستید یا خیر و اگر این کار را انجام دهید، احتمالا آن ها هم بیکار نمی نشینند و از هر چیزی که در اختیار دارند، برای تلافی کردن کار شما استفاده خواهند کرد. اما باید بدانید که گاهی این برخوردها ضروری است و آموخته های آن ها از این تجربه، بعدها خیلی به کارشان می آید.

4. با همسرتان در یک جبهه قرار بگیرید

اطمینان حاصل کنید که شما و همسرتان در خصوص نحوه واکنش نشان دادن به رفتارهای نامناسب فرزندتان، یک شیوه واحد دارید. وقتی فرزند شما سعی می نماید میانه شما را شکرآب کند، پشت یکدیگر را داشته باشید. باید بدانید که قاطعیت پدر در کنار دلسوزی بی جا و بی موقع مادر، نقش بر آب خواهد شد. نتیجه این دوگانگی، تربیت فرزندانی سوء استفاده نماینده و فرصت طلب خواهد بود، چون او یاد می گیرد که هر از گاهی جانب یکی از شما دو نفر را بگیرد تا به خواسته هایش برسد.

بنابراین هر دوی شما باید به این قضیه، نگاه مشترکی داشته باشید. اما زود هم قضاوت نکنید و موقعی که جر و بحثی پیش می آید سعی کنید خوب، تمام زوایای ماجرا را ببینید. شاید لازم باشد که دوباره به فرزند خود یادآوری کنید که او دیگر یک کودک نیست و از او انتظار می رود رفتاری متناسب با سنش داشته باشد.

در نهایت به یاد داشته باشید که هدف شما حفظ بنیان خانواده است و بنابراین در حالی که حرف های خود را با همسرتان یک کاسه نموده اید، از جبهه گیری در برابر فرزند خود، اجتناب کنید. از قلم نیاندازید که همه شما عضو یک تیم عظیم تر به نام خانواده هستید، بنابراین، در عین قاطعیت، او را طرد نکنید.

5. به فرزند خود احترام بگذارید

شما خواستار رابطه ای مبتنی بر احترام متقابل هستید ، اما فرزند عظیمسال شما هنوز به میزان کافی برای این کار بالغ نشده است. با این وجود ، وقتی دور هم جمع می شوید تا در خصوص موضوعی صحبت کنید ، اگر زبان و لحن شما آرام و محترمانه باشد ، به احتمال زیاد به طور متقابل، احترام خواهید دید. چون حتی اگر آن ها مستعد رفتارهای نمایشی باشند و بخواهند سریع با طغیان های احساسی پاسخ دهند، باز هم خواستار احترام هستند. آن ها می خواهند شما سعی کنید که آن ها را بفهمید. واقعیت این است که برای یک نوجوان یا جوان، بیان افکار و درونیات خود، بدون دخالت دادن احساسات، کار مسئله ای است. آیا خود شما به یاد دارید که دوران بلوغ، چه دوران پر تنشی بود؟

سال ها کوشش آگاهانه ضروری است تا فردی یاد بگیرد که بین احساسات و خرد خود، تعادل ایجاد کند. بنابراین شاید بد نباشد که گاهی عامدانه از بعضی رفتارها چشم پوشی کنیم. به علاوه بچه ها، تشنه نوازش و محبت هستند و این شما هستید که با رفتار درست خود می توانید آن ها را به سمت خود جذب کنید.

6. هم برای بچه ها و هم برای خودتان، انتظارات واقع بینانه ای تنظیم کنید

وقتی یاد گرفتید که به فرزند عظیم خود بیاموزید که چگونه با شما و دیگران با احترام رفتار کند، بهتر است مانند هر هدف ارزشمند دیگری، به آن نزدیک شوید. یعنی باید سعی کنید که نگاه واقع بینانه ای نسبت به انتظارات خود و فرزندتان داشته باشید و بدانید که بدون وجود آن، تمام کوشش های شما برای اصلاح روابط، به هدر خواهد رفت.

این قضیه از دو حالت خارج نیست؛ یا با استانداردهای پایین وارد این کار می شوید و در حالی که فرزند شما با بحران های عظیمسالی دست و پنجه نرم می نماید، به افتخارات و دستاوردهای پیش پا افتاده خود تکیه می کنید، یا با استانداردهای غیرواقعی و بالا وارد آن می شوید و کوشش های خود را برای رسیدن به هدفی که هرگز نمی توانید به آن برسید، هدر می دهید. هر دوی این افراط ها منجر به شکست و روابط آسیب دیده می شوند. بنابراین دست از کمال گرایی بردارید و بدانید که دقیقا چه انتظاری دارید و مطمئن شوید که این انتظارات با توجه به شرایط شما، واقعی است. سپس این انتظارات را برای فرزند نوجوان خود کاملا روشن کنید.

7. مرزهای مشخصی مشخص کنید و از فرزندتان انتظار داشته باشید که به آن ها احترام بگذارد

هنگامی که انتظارات خود را به فرزند جوان یا نوجوان خود منتقل کردید، مطمئن شوید که آن ها درک روشنی از مرزهای شما دارند. برایشان روشن کنید که شما هم به مرزهای آن ها احترام می گذارید. اگر در گذشته به این مرزها توجه ننموده اید ، آن ها نیاز به شنیدن عذرخواهی شما دارند. این نیاز را به رسمیت بشناسید و یک مرتبه از آن ها به خاطر اشتباهات گذشته خود عذرخواهی کنید. همین میزان کافی است. نباید در این باره زیاده روی کنید. سپس گذشته را رها کنید و انتظار داشته باشید که آن ها هم همین کار را انجام دهند.

به روشنی بیان کنید که از آن به بعد هر دوی شما در صورت عدم احترام و رعایت این مرزها، نسبت به یکدیگر جوابگو خواهید بود.

8. بدون اختیار دادن، همدلی کنید

اگر خود شما زمینه را برای ادامه رفتارهای ناپسند و غیرمحترمانه فرزند خود فراهم نموده اید، این کار را متوقف کنید. شاید بپرسید چطور چنین چیزی ممکن است؟ و آیا ممکن است که خود شما به این رفتارها دامن زده باشید؟ در پاسخ باید گفت که بله، گاهی ناخواسته کارهایی می کنیم که خیلی زود از نتایج آن شگفت زده می شویم؛ مثلا ممکن است عذاب وجدان داشته باشید و شاید خودتان را مقصر می دانید، بنابراین منفعلانه عمل می کنید و احتمالا الان در گوشه ای نشسته اید و به سرنوشت ناراحت نماینده خود فکر می کنید. اما دست نگهدارید، باید بدانید که شما هنوز هم پدر و مادر خوبی هستید و هیچ کسی تضمین ننموده که شما والدین بدون ایراد و کاملی باشید، همان طور که هیچ کدام از ما کامل نیستیم. بپذیرید که شما هم اشتباه می کنید، پس در حالی که سعی می کنید با فرزندان خود همدلی کنید، از قلم نیاندازید که خودتان را هم دوست داشته باشید.

واقعیت این است که تربیت فرزند، فراز و نشیب های زیادی دارد. خیلی وقت ها پیش می آید که هیچ کس راضی نیست، احتمالا هم شما و هم بچه ها، خود را یک قربانی می بینید و فکر می کنید که هیچ کس در این جهان شما را درک نمی نماید. اما نکته مثبت ماجرا اینجا است که این روزها هم می گذرند و بالاخره قایق زندگی شما، با وجود همه موج های سهمگین، راه خود را به سمت ساحل آرامش پیدا می نماید. شاید یکی از زیبایی های زندگی هم همین باشد.

9. بر زمان حال تمرکز کنید،نه بر اشتباهات گذشته و پشیمانی

بر آنچه در حال حاضر بین شما و فرزند عظیمسال تان می گذرد، تمرکز کنید. الان وقت آن نیست که خود را به خاطر خراب کردن فرزندتان مورد سرزنش قرار دهید. هر کاری که تا الان انجام داده اید، بر اساس دانسته های قبلی شما بوده و درسی که می توانید از این موضوع بگیرید این است که اگر با اطلاعات بهتری آغاز می کردید، می توانستید بهتر عمل کنید. پس در حال حاضر بر نحوه رفتار خود بر یکدیگر دقت کنید. حرف هایی که می خواهند با کلمات ، زبان بدن و اعمال شان به شما بگویند، تمرکز کنید.

کودک نوجوان شما هنوز به شما نیاز دارد و او می خواهد که شما با تمام وجود در کنار او باشید. شما نمی توانید گذشته یا آینده را اصلاح کنید. زمان حال تنها چیزی است که شما دارید، پس آن را از دست ندهید.

10. بحث در خصوص موضوعات حساس را زمان بندی کنید

اگر می دانید که باید در خصوص موضوعی حساس با فرزند عظیمسال خود صحبت کنید، زمانی را برای بحث خصوصی در نظر بگیرید. یک محدوده زمانی معقول را کنار بگذارید و متعهد به حفظ آن قرار دیدار شوید. بچه ها نیاز دارند احساس نمایند که برای شما مهم هستند. بنابراین اگر یک مکالمه خصوصی با آن ها را به برنامه ی خود اضافه نموده اید، تحت هیچ شرایطی آن را لغو نکنید. مگر آنکه موضوعی حیاتی و خیلی مهم پیش بیاید. در خصوص کوچک ترها هم حواس خود را جمع کنید. ممکن است بخواهند شیطنت نموده و از این قرار، شانه خالی نمایند. اجازه ندهید هیچ موردی مانع از مکالمه ای گردد که باید اتفاق بیفتد.

11. دیداری با یک مشاور خانواده ترتیب دهید

درخواست یاری از یک مشاور خانواده حرفه ای برای یاری به شما و فرزندان عظیمسال شما برای حل مسائل، اصلا خجالت آور نیست. اجازه دهید بچه ها ببینند که شما مایل به تغییر برنامه خود هستید تا جایی که برای این موضوع، از لذت های خود هم چشم پوشی می کنید. علت رفتار شما این است که واقعا بچه های خود را دوست دارید و می خواهید نحوه ارتباط با یکدیگر را بیاموزید. باید بدانید که این جزئیات، از چشم بچه ها دور نخواهد ماند.

یک درمانگر یا مشاور خانواده، آموزش دیده است تا در جستجوی پرچم قرمز در خانواده شما باشد و بعلاوه چیزهای خوبی را که برای شما پیش می آید، تشخیص داده و به شما نشان دهد. مطمئن باشید که این کار، ارزش وقت صرف کردن را دارد. به این ترتیب می توانید ببینید که چه چیزهایی را یک مشاور حرفه ای می تواند ببیند که شما ندیده اید.

چگونه بی احترامی و بی ادبی فرزند نوجوان خود را متوقف کنیم؟

فرزندان نوجوان ناسپاس یک شبه به انسان هایی شگفت انگیز و فداکار تبدیل نمی شوند. اما اگر والدینشان به آن ها اجازه دهند که بدون توجه و احترام به دیگران، هر کاری که می خواهند را انجام دهند، آن ها به هیچ وجه رشد نخواهند کرد. اگر بچه ها همیشه به آنچه می خواهند برسند، این همان موضوع برای آن ها تبدیل به توقع می گردد. پس چه جایی برای قدرشناسی و احترام می ماند؟!

بنابراین دیگر وقت آن رسیده که با وضع بعضی قوانین روشن و معقول، به رشد آن ها یاری کنید. این قوانین و پیامدهای زیر پا گذاشتن آن ها را بیان کنید و در این راه، قاطع باشید. این قوانین می توانند مواردی از قبیل رسیدگی به نظافت شخصی، پس انداز کردن عایدی ماهیانه برای پرداخت بعضی هزینه های شخصی و خرید بعضی اقلام ضروری به وسیله خود فرد باشند.

فرزند عظیمسال شما باید بداند که همیشه کسی را نخواهد داشت که از او مراقبت کند. بنابراین باید یاد بگیرد که برای رسیدن به خواسته های خود، روشی معقول و منطقی را انتخاب نموده و همیشه زبان و لحن خود را از بی احترامی حفظ کند.

کلام آخر

اکنون که درباره رفتار با یک فرزند نوجوان بی ادب بیشتر می دانید، دفعه بعد که با فرزندتان چنین چالشی داشتید، چه اقدام متفاوتی خواهید کرد؟ روی یکی از نکات این مقاله تمرکز کنید و بنویسید که چگونه می توانید آن را امروز و در طول هفته اجرا کنید. یادآوری های مفیدی را در جایی قرار دهید که هر روز آن ها را خواهید دید. اگر فکر می کنید که پذیرش چنین رفتارهایی از سوی فزرند شما به خاطر عزت نفس پایین خود شما است، بر تقویت عزت نفس خود تمرکز کنید و بدانید که شما سزاوار چنین رفتارهایی نیستید. همپای شما، فرزند شما هم باید روی این موضوع کار کند. امیدواریم بتوانید به برترین شکل ممکن، چنین چالشی را مدیریت نموده و پشت سر بگذارید.

منبع: liveboldandbloom

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 823

به "11 روش عالی برای برخورد با فرزندان گستاخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 روش عالی برای برخورد با فرزندان گستاخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید