12 نکته برای کاشت و پرورش گوجه فرنگی

به گزارش مجله کامسا، گوجه فرنگی یکی از صیفی جات محبوب است و در انواع غذا ها و سالاد ها استفاده می گردد. این میوه منبع اصلی آنتی اکسیدان است و کاشت آن در خانه بسیار راحت است. با رعایت چند نکته کاشت گوجه فرنگی می توانید گوجه های تازه و رسیده برداشت کنید.

12 نکته برای کاشت و پرورش گوجه فرنگی

1. نوع گوجه فرنگی مناسب را انتخاب کنید

گوجه فرنگی از لحاظ عادت رشد شامل دو دسته اصلی رشد نامحدود و رشد محدود هستند. گوجه فرنگی رشد نامحدود به طور مداوم در طول فصل میوه می دهد، در حالی که گوجه فرنگی رشد محدود تقریبا یکباره میوه می دهد. گوجه فرنگی نامحدود برای برداشت مداوم در تمام تابستان بهتر است. گوجه فرنگی محدود برای تهیه سس عالی است و برای کاشت درون گلدان بهتر است زیرا میزان میوه آن کوچک تر است. در کاشت گوجه فرنگی باید نوعی که می خواهید پرورش دهید و مدت زمان رسیدن آن را در نظر بگیرید. گوجه فرنگی ها به دسته های اول فصل، میان فصل و اواخر فصل تقسیم می شوند. هنگام پرورش گوجه فرنگی در آب و هوای سردتر در پی گونه هایی باشید که در اوایل فصل پرورش داده می شوند تا در هوای سردتر به خوبی رشد نمایند.

2. یک گلدان بزرگ انتخاب کنید

گیاه گوجه فرنگی می تواند خیلی بزرگ گردد و به یک گلدان بزرگ احتیاج دارد زیرا ریشه آن گسترده می گردد. یک ظرف یا گلدان 18 لیتری با سوراخ های زهکشی برای کاشت گوجه فرنگی ایده آل است. گلدان های سیاه را انتخاب نکنید زیرا گیاه بسیار گرم می گردد و رشد آن دچار اختلال می گردد. بعلاوه از گلدان های سفالی استفاده نکنید زیرا به سرعت خشک می شوند. برای گوجه فرنگی از ظروف پلاستیکی یا فایبرگلاس بهره ببرید.

3. گلدان گوجه فرنگی را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید

کاشت گوجه فرنگی به نور قوی و مستقیم خورشید احتیاج دارد. از نور های مصنوعی گیاهی به مدت 14 تا 18 ساعت هر روز زمانی که بوته ها در داخل خانه هستند بهره ببرید، اما برای جلوگیری از این که شاخه و برگ ها دور از هم رشد ننمایند چراغ ها را چند سانتی متر دورتر نگه دارید. برای کاشت گوجه مکانی را انتخاب کنید که حداقل شش تا هشت ساعت آفتاب کامل داشته باشد. گوجه فرنگی برای رشد خوب و فراوری میوه احتیاج به آفتاب زیادی دارد.

4. گردش هوا ایجاد کنید

گوجه فرنگی برای ایجاد ساقه های قوی احتیاج به گردش هوای خوبی دارد. این گردش هوا به طور طبیعی در خارج از خانه اتفاق می افتد، اما اگر گوجه فرنگی ها در داخل خانه قرار دارند، باید گردش هوا مصنوعی ایجاد کنید. برای ایجاد گردش هوا از یک فن یا پنکه به مدت پنج تا 10 دقیقه دو بار در روز بهره ببرید.

5. خاک سالم تهیه کنید

قبل از کاشت گوجه مطمئن شوید که خاک شرایط مناسبی را برای گوجه فرنگی فراهم می نماید. گوجه فرنگی خاک کمی اسیدی با pH بین 6.2 و 6.8 را ترجیح می دهد. PH خاک را با آزمایش خاک آنالیز کنید. آزمایش خاک بعلاوه کمبود مواد مغذی را تشخیص می دهد. گوجه فرنگی به تغذیه و منبع ثابتی از مواد مغذی احتیاج دارد. برای تغذیه گوجه فرنگی به نکات زیر توجه کنید.

  • قبل از کاشت گوجه فرنگی، کمپوست را در خاک قرار دهید.
  • کاشت های جانبی با کمپوست را در اواسط فصل برای افزودن مواد مغذی در نظر بگیرید.
  • از کود مخصوص گوجه فرنگی هر دو هفته یکبار در طول فصل رشد و از زمان کاشت بهره ببرید.

6. در زمان مناسب گوجه فرنگی را بکارید

زمانی که سرما و یخبندان در منطقه شما تمام شد و دمای خاک حداقل 15.5 درجه سانتی گراد باشد، گوجه فرنگی را در فضای باز بکارید. بهتر است برای کاشت گوجه فرنگی در فضای باز منتظر بمانید تا دمای شب به بالای 10 درجه فارنهایت برسد.

7. گوجه فرنگی را عمیق بکارید

بوته های گوجه فرنگی را عمیق بکارید. این روشی است که به وسیله بسیاری از باغبانان استفاده می گردد و به گوجه فرنگی یاری می نماید تا ریشه های خود را رشد دهد و گیاه قوی تری ایجاد کند. یک گودال عمیق حفر کنید یا گیاه را به پهلو بخوابانید. گوجه فرنگی به سرعت خودش را صاف می نماید و به سمت خورشید رشد می نماید.

8. گوجه فرنگی را آبیاری کنید

بوته های گوجه فرنگی را عمیق و به طور منظم آبیاری کنید. در ادامه نکات بیشتری برای آبیاری گوجه فرنگی شرح می دهیم.

  • اطمینان حاصل کنید که گیاهان در هفته اندازه آب مناسبی دریافت می نمایند. اگر بارندگی کم بود هر هفته آب بیشتری به گیاهان بدهید.
  • در طول دوره های گرم و خشک به گوجه فرنگی های پژمرده آب بیشتری بدهید.
  • اگر بارندگی کم بود، هر هفته اندازهی آب اضافی به گیاه گوجه فرنگی اضافه کنید.
  • از ساقه پایین گیاه آبیاری کنید.
  • از پاشیدن آب روی برگ ها که می تواند منجر به بیماری گردد خودداری کنید.
  • پس از میوه دادن آبیاری را کمتر کنید تا میوه گیاه خوش طعم تر گردد.
  • آبیاری منظم را نباید فراموش کنید. زیرا گیاهان به طور مداوم پژمرده می شوند و تحت استرس قرار می گیرند که باعث می گردد شکوفه ها و احتمالا میوه هایشان بریزد.

9. مالچ پاشی گوجه فرنگی

در کاشت گوجه فرنگی هنگامی که دمای هوا و خاک گرم شد، یک لایه مالچ به گیاه گوجه فرنگی خود اضافه کنید تا رطوبت را حفظ کند. مالچ پاشی بعلاوه از پاشیدن خاک و بیماری های گیاهی جلوگیری می نماید و خاک را خنک می نماید.

10. فضا را شلوغ نکنید

بوته های گوجه فرنگی باید فضایی برای انشعاب و رشد داشته باشند. فضای شلوغ از رشد گیاه جلوگیری می نماید، بوته ها را تحت فشار قرار می دهد و می تواند منجر به بیماری گردد. بوته های گوجه فرنگی را اندکی پس از اینکه برگ های بیشتری داد، در گلدان های 10 سانتی متری بکارید.

11. تکیه گاه برای ایستایی گیاه

زمانی که گیاه گوجه فرنگی به ارتفاع 25 تا 30 سانتی متر رسید، از آن ها حمایت کنید. از پایه های چوبی یا فلزی یا سایر تکیه گاه های محکم برای ایستایی گیاهان بهره ببرید. گوجه فرنگی های نامحدود معمولا به تکیه گاه های قوی تری نسبت به گونه های محدود احتیاج دارند. پس از میوه دهی حتما از تکیه گاه برای بوته ها بهره ببرید.

12. برگ های پایینی را جدا کنید

بعد از اینکه ارتفاع بوته های گوجه فرنگی شما به 60 تا 90 سانتی متر رسید، برگ ها را از قسمت پایینی ساقه جدا کنید. این برگ های پیر نزدیک به زمین معمولا اولین برگ هایی هستند که در تماس با پاتوژن های خاکی دچار مسائل قارچی می شوند.

کلام آخر

برترین زمان برای برداشت گوجه فرنگی به این بستگی دارد که چه نوع گوجه فرنگی را کاشته اید. گوجه فرنگی های اول فصل 40 تا 70 روز، میان فصل 70 تا 80 روز و گوجه فرنگی های اواخر فصل 80 تا 100 روز پس از کاشت بالغ می شوند. میوه ها را زمانی برداشت کنید که میزان مناسب، کاملا رنگی و پوستی صاف، براق، انعطاف پذیر و در عین حال سفت داشته باشند. گوجه فرنگی رسیده باید به راحتی از گیاه جدا گردد. اگر مجبور به کشیدن گوجه شدید، میوه کاملا آماده نیست. میوه نیمه رسیده با قرار دادن در کیسه کاغذی و گذاشتن آن در دمای اتاق رسیده می گردد. یخچال از رسیدن میوه ها جلوگیری می نماید.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1355

به "12 نکته برای کاشت و پرورش گوجه فرنگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته برای کاشت و پرورش گوجه فرنگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید