27 دانشگاه ایرانی در بین اثرگذارترین دانشگاه های جهان قرار گرفتند

به گزارش مجله کامسا، بر اساس رتبه بندی 2021 تایمز 27 دانشگاه ایرانی در جمع یک هزار و 115 دانشگاه مؤثر جهان قرار گرفتند.

27 دانشگاه ایرانی در بین اثرگذارترین دانشگاه های جهان قرار گرفتند

رتبه بندی 2021 تأثیرات دانشگاه ها از سوی نظام رتبه بندی بین المللی تایمز منتشر شد و 27 دانشگاه ایرانی در جمع یک هزار و 115 دانشگاه مؤثر دنیا قرار گرفتند.

بر اساس رتبه بندی 2021 تایمز، دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جمع 27 دانشگاه ایرانی قرار داشت که صندلی این دانشگاه در این رتبه بندی از دانشگاه هایی، چون تهران و صنعتی شریف، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس و ... بالاتر بود، این درحالی است که براساس رتبه بندی اثرگذاری تایمز دانشگاه صنعتی امیرکبیر در شاخص نوآوری در میان دانشگاه های ایرانی رتبه نخست و دارای رتبه 48 دنیای است.

27 دانشگاه ایرانی حاضر در رتبه بندی اثرگذاری 2021 شامل دانشگاه های علوم پزشکی ایران، علوم پزشکی اصفهان، علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، الزهرا (س)، صنعتی امیرکبیر، علوم پزشکی کاشان، علوم پزشکی کردستان، محقق اردبیلی، علوم پزشکی شهیدبهشتی، تبریز، تربیت مدرس، تهران، صنعتی نوشیروانی بابل، کاشان، کردستان، صنعتی شریف، علوم پزشکی زنجان، اراک، شهیدمدنی آذربایجان، گیلان، آزاد اسلامی واحد نجف آباد، صنعتی کرمانشاه، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، رازی کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، شهید باهنر کرمان و تربیت دبیر شهید رجایی است.

رتبه بندی تأثیرات دانشگاه ها برای اولین بار در سال 2019 از سوی نظام رتبه بندی بین المللی تایمز انجام شد. تایمز در این رتبه بندی دانشگاه ها را بر اساس اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) ارزیابی می نماید. اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد 17 مورد است که مؤسسه تایمز برای این رتبه بندی از آن ها استفاده نموده است.

تایمز از شاخص های دقیق برای ارائه مقایسه های جامع و متعادل در چهار زمینه گسترده تحقیق، مدیریت، دسترسی و آموزش استفاده نموده است. تحقیق؛ بارزترین و سنتی ترین راهی که دانشگاه می تواند در ارائه اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDG) یاری کند و منظور از تحقیق موضوعات مرتبط با این اهداف است.

بر اساس معیار های نظام بین المللی تایمز اگر داده های مرتبط با هر دانشگاه حداقل با 3 هدف مرتبط بوده، در این رتبه بندی مورد ارزیابی قرار گرفته است. نظام بین المللی رتبه بندی تایمز تقسیم بندی نمرات هر یک از اهداف را در متدولوژی خود تشریح نموده است. داده های استفاده شده در این رتبه بندی نزدیکترین سال تحصیلی به ژانویه تا دسامبر 2019 است.

در نسخه سال 2021 تعداد یک هزار و 115 دانشگاه از 94 کشور دنیا آنالیز شده اند.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، برترین دانشگاه دنیا در این رتبه بندی دانشگاه منچستر از کشور انگلستان است. دانشگاه سیدنی، دانشگاه غربی سیدنی و دانشگاه لاتروب سه دانشگاه کشور استرالیا هستند که رتبه های دوم تا چهارم را به خود اختصاص داده اند. رتبه پنجم این فهرست به دانشگاه کووین از کانادا اختصاص دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 718

به "27 دانشگاه ایرانی در بین اثرگذارترین دانشگاه های جهان قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "27 دانشگاه ایرانی در بین اثرگذارترین دانشگاه های جهان قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید