آلبوم خانوادگی تان را با ذخیره ساز دیجیتالی تاخت نزنید

به گزارش مجله کامسا، گروه خبرنگاران زندگی - آن روزهایی که عکاس به خانه می آمد یا کل خانواده دسته جمعی به آتلیه می رفتند و عکاس می گفت چانه بالا، کمی به چپ، کمی راست، تا زمانی که ژست عالی بگیرد، تمام شد. از خاطرات به جا مانده از آن روزها تنها عکس هایی به جای مانده که به نوستالژی های خانوادگی تبدیل شده اند. وقتی که عکاس از ما می خواست خودمان را جلوی آینه مرتب کنیم تا دوربین را آماده کند، لحظه هیجان انگیزی بود.

آلبوم خانوادگی تان را با ذخیره ساز دیجیتالی تاخت نزنید

روزی که عکس تحویل داده می شد، روز بزرگ دیگری رقم می خورد؛ زمانی که حتی همسایه ها و فامیل برای تماشا عکس ها به خانه مان می آمدند. آن روزها عکس ها با انگیزه ماندگاری و ثبت خاطره گرفته می شدند اما این حالا انگار عکس ها تنها برای ثبت یک لحظه در کسری از ثانیه گرفته می شوند و دو روز بعد با پر شدن حافظه موبایل ارزش خود را از دست می دهند و به سادگی برای همواره پاک می شوند.

عکس ها را به خاطره تبدیل کنید

آلبوم عکس های قدیمی و خانوادگی ارزشی در خود داشتند که شاید به سختی بتوان دوباره حال و هوای آن ها را با عکس های امروزی زنده کرد، اما با دوربین های موبایل هم می توان عکس ها را به خاطراتی برای بچه ها تبدیل کرد و با حفظ و چاپ عکس های موجود در حافظه موبایل به بچه ها یاد داد که برای لحظاتشان ارزش قائل شوند.

برای این کار، هر شش ماه یا بیشتر کل خانواده می توانند خاطرات عکس های گرفته شده با موبایل را دوباره مرور نمایند و بعضی از آن ها که برایشان جالب و خاطره انگیز است را چاپ نمایند. با این کار، بچه ها امروزی هم می توانند حس آلبوم واقعی را درک نمایند تا در بزرگسالی به آن ها نگاه نمایند و خاطرات برای آنها تداعی گردد.

چرا تمایل به چاپ عکس و نگهداری آلبوم کم شده است؟

گوشی های هوشمند نگاه ما به عکس ها را تغییر داده اند. یک زمانی عکس ها فقط در موقعیت های خاص گرفته می شد، مثل اولین روز مدرسه رفتن فرزندمان، اولین روز راه رفتن، جشن تولد، روز به جهان آمدن فرزند، تعطیلات خانوادگی و... اما اکنون ما با گوشی های هوشمندِ خود از همه چیز، از بشقاب غذا تا لحظات ورزش کردن مان عکس می گیریم و حتی در همان لحظه آن را با دیگران به اشتراک می گذاریم.

جوانان امروزی به جای آلبوم عکس ترجیح می دهند از موبایلشان برای ذخیره کردن عکس ها استفاده نمایند؛ آن ها می گویند با دوربین موبایل می توانیم تمام عکس هایی که می گیریم را نگه داریم، آن ها را ویرایش کنیم تا چهره مان حتی پس از سال ها بهتر به نظر برسد و از همه مهمتر اینکه می توانیم عکسمان را همان لحظه به وسیله شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک بگذاریم. این نوع نگاه با پیشرفت تکنولوژی اگرچه تا حدودی درست و قابل قبول است اما از نظر روانشناسی چاپ عکس، نگهداری آلبوم خانوادگی و رجوع به عکس های قدیمی ارزش و اهمیتی دارد که با کلیک بر یک فایل کامپیوتری یا صفحه گوشی قابل مقایسه نیست.

تماشا آلبوم عکس های قدیمی به مثابه مدیتیشن

تحقیقات تازه CEWE نشان می دهد که نگاه کردن به عکس های قدیمی حتی آرامش بخش تر از مدیتیشن است.مطالعات نشان می دهد نگاه کردن به آلبوم عکس های قدیمی استرس را کاهش می دهد و باعث می گردد با مرور خاطرات گذشته احساس شادی کنیم. بعلاوه نگاه کردن به خاطرات گذشته و یادآوری اوقات شاد و لحظات خاص، باعث تقویت روابط عاطفی می گردد. در واقع، هنگام تماشای عکس های قدیمی ناخودآگاه به لحظه ای که می توانیم در تصویر ببنیم، برمی گردیم و همین باعث شادی ما می گردد.

آلبوم های عکس، میراث خانوادگی شما را حفظ می نمایند

آلبوم های عکس، لحظاتی که مدت هاست از ذهنمان پاک شده را دوباره زنده خواهند کرد. آلبوم عکس چیزی مشترک بین همه اعضای خانواده است اما عکس دیجیتالی چیزی است که تنها در گوشی شما ذخیره شده و دیگران به آن دسترسی ندارند، بنابراین نمی تواند مبنع خوبی برای حفظ خاطرات و میرات خانوادگی باشد. از طرف دیگر، عکس های دیجیتالی ممکن است بنا به دلایل مختلف مثل پاک شدن و سرقت موبایل از بین بروند یا در لا به لای عکس های دیگر به دست فراموشی سپرده شوند اما آلبوم های عکس تا سال ها باقی می مانند و می توانند خاطرات و میراث خانوادگی شما را به دست نسل های آینده تان برسانند.

آلبوم های عکس باعث یادآوری بهتر خاطرات می گردد

هپتیک، علم استفاده از حس لامسه بیان می نماید که اشیایی که می توانیم احساس کنیم، دارای وزن و بافت هستند، واکنش عاطفی بیشتری ایجاد می نمایند و به خاطر سپردن و به خاطر آوردن آن ها آسان تر هستند. از این جهت، تحقیقات بازاریابی عصبی نشان می دهد که آلبوم های عکس به علت آنکه قابل لمس هستند، تأثیر بیشتری بر مغز ما دارد و باعث واکنش عاطفی بیشتر و یادآوری بهتر خاطرات می گردد.

چاپ عکس به بچه ها اعتماد به نفس می دهد

لذت نشستن با پدربزرگ و مادربزرگتان و ورق زدن آلبوم عروسی آن ها را به خاطر دارید؟! یا وقتی آلبوم های دوران کودکی والدینتان را نگاه می کردید، چه حسی داشتید؟! این لذت، از دانستن بیشتر در خصوص داستان زندگی خانواده تان ناشی می گردد، که به شما یاری می نماید بیشتر به نسب خانواده تان پی ببرید و احساس هویت خود را توسعه دهید. این اثرِ قدرتمند تماشای عکس های خانوادگی موجب افزایش اعتماد به نفس بچه ها می گردد. اینکه کودک در جریان گذشته زندگی خانواده خود قرار بگیرد و خود را جزئی از واحد منسجم خانواده ببیند، در تقویت اعتماد به نفس او یاری نماینده است. جالب است بدانید به گفته محققان عکس های دیجیتالی فاقد چنین تأثیری در بچه ها هستند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1103

به "آلبوم خانوادگی تان را با ذخیره ساز دیجیتالی تاخت نزنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلبوم خانوادگی تان را با ذخیره ساز دیجیتالی تاخت نزنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید