ابلاغ شرایط ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور تا دو ماه آینده خبرنگاران

به گزارش مجله کامسا، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم گفت: ساماندهی تمام مؤسسات مشمول به صورت میدانی انجام خواهد شد و طی یک تا دو ماه آینده شرایط همه مؤسسات روشن و ابلاغ می شود.

ابلاغ شرایط ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور تا دو ماه آینده خبرنگاران

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، نشست مجازی رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی، پژوهشی و فناوری با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام و معاونان وزارت علوم و حضور مجازی رؤسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی و با موضوع بررسی شرایط آموزش عالی کشور در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار گشت.

غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در آمایش آموزش عالی متناسب سازی رشته ها و مأموریت گرایی مطرح است. در حقیقت مأموریت گرایی و متناسب شدن رشته ها همراه با ساماندهی مؤسسات انجام می شود.

وی به شورای مدیریت استانی آموزش عالی نیز اشاره و شرح داد: این مورد نیز سال گذشته ابلاغ شد و دانشگاه های استان ها شورای استان را تشکیل دادند و دبیر شورا در همه استان ها منصوب شده و شورای مدیریت استانی مبتنی بر دو طرح منطقه بندی و مدیریت منطقه ای آموزش عالی است همچنین تصویب شد تا منطقه بندی در مقیاس استانی صورت گیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه به بحث پژوهش پرداخت و اظهار کرد: چاپ مقالات در مجلات بین المللی شامل همه رشته ها، گروه ها و اعضای علمی آموزشی و پژوهشی می شود؛ البته این میزان کم و زیاد دارد. ارتباط دانشگاه ها با صنعت به ویژه در انجام طرح های تقاضامحور و کارفرمایی خوب بوده، البته گرچه شامل همه دانشگاه ها نمی شود، اما فرایند رو به رشد بوده است.

وی افزود: دوره های پسادکتری و دستیار پژوهشی از برنامه هایی است که در سال 1400 به صورت گسترده در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها باید اجرا شوند. مهارت آموزی از برنامه های دو سه سال اخیر است که خیلی خوب در دانشگاه ها پیگیری شده و این مهم را باید باز هم تقویت کنیم و گسترش دهیم.

رحیمی تاکید کرد: از برنامه های سال 1400 بحث شرکت های دانشگاهی است. آیین نامه ای را در زمان فرهادی درباره تأسیس شرکت های فناور ابلاغ کردند که دو بخش شده است. یک بخش شرکت هایی که توسط اساتید تأسیس می شود و بخش دومی که درباره شرکت های دانشگاهی است. دانشگاه ها عملکرد خودشان را در حوزه شرکت های دانشگاهی اعلام کنند تا آن ها را تشویق کنیم. در این راستا در حال بررسی و برنامه ریزی هستیم تا دفتری تحت عنوان تجاری سازی و سرمایه گذاری در همه دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور تشکیل شود.

رحیمی در ادامه درخصوص حوزه فناوری افزود: مشارکت دانشگاه ها در توسعه فناوری در چند سال اخیر مناسب بوده و باید در سال 1400 این را گسترش دهیم. در این خصوص زیرساخت های خوبی فراهم شده و دانشگاه ها آمادگی پیدا کردند تا بتوانند طرح های تحقیقاتی فناوری و کارفرمایی را انجام دهند.

رحیمی اظهار کرد: پارک های علم و فناوری استانی، پارک های ملی ما هستند. همچنین یک سری پارک های علم و فناوری دانشگاهی داریم و همانگونه که دانشگاه ها تا کنون موضوع علمی بوده اند، هم اکنون برای ایجاد پارک ها نیز موضوع داشته و شالوده دانش بنیانی پارک های علم و فناوری را دانشگاه های ما شکل می دهند و یکی از انتظاراتمان از شورای مدیریت استانی همکاری و حمایت در همین زمینه خواهد بود.

کلیه کارکرد های دانشگاه ها در سال 1400 مورد ارزیابی قرار می گیرد

غلامعلی منتظر، رئیس مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم درباره نحوه ارزیابی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی اظهار کرد: مرکز نظارت تا پیش از این بیشترین وزن فعالیت خود را روی ارزیابی آموزش قرار داده بود. از نیمه سال گذشته وزن کار را روی ارزیابی پژوهش و ارزیابی فناوری قرار داد. در سال 1400 ورود جامع تر به ارزیابی و ارزیابی دانشگاه ها به لحاظ عملکردی داشته ایم و همه کارکرد های دانشگاه ها را مورد نظر قرار می دهیم.

وی همچنین درباره برنامه هفتم توسعه کشور گفت: مقرر شده که برنامه جامع توسعه علم و فناوری شامل آموزش عالی پژوهش و فناوری و توسعه و نوآوری توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین شود. به همین دلیل نامه ای را برای دانشگاه های مشخص استان ها ارسال کردیم تا برآیند نظر دانشگاه ها را برای تدوین احکام علم و فناوری در برنامه هفتم توسعه استخراج و تدوین کنیم.

ایجاد شرایط حضور دانشجویان در دانشگاه ها از اول مهر ماه

سپس م جتبی صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان نیز در این نشست گفت: با توجه به شرایط متغیر کرونا و شرایط شهرها، بحث استقرار در خوابگاه ها نیز متناسب با این تغییر شرایط استقرار تغییر خواهد کرد. فاصله ها و تعداد اسکان در اتاق ها متناسب با شرایط شهر ها است.

وی با بیان اینکه پیش بینی ما این است که از اول مهر شرایط حضور دانشجویان را در دانشگاه ها داشته باشیم؛ گفت: در مورد تنظیم قرارداد های برون سپاری خدمات چند درصد ریسک وجود دارد که در تنظیم قرارداد ها این موارد رعایت شود.

صدیقی همچنین به بودجه فرصت های مطالعاتی دانشجویان دکتری اشاره کرد و گفت: این مبلغ فقط برای اعزام دانشجویان دکتری به صورت شش ماهه است و نباید در جای دیگر هزینه شود.

وی در خاتمه از ایجاد واحد کنسولی در دانشگاه هایی که تعداد دانشجویان خارجی بیش از 200 نفر باشد، خبر داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 641

به "ابلاغ شرایط ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور تا دو ماه آینده خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغ شرایط ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور تا دو ماه آینده خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید