اعتصاب کارگران صنعت نفت؛ ماجرا چیست؟

به گزارش مجله کامسا، در روزهای اخیر تصاویر و ویدئوهایی از اعتصاب های بی سابقه کارگران صنعت نفت و پتروشیمی منتشر شده است. این اعتراض ها از هفته گذشته آغاز شد و آرام آرام در بیشتر مراکز نفتی، پالایشگاه ها و پتروشیمی این اعتراضات برپا شد.

اعتصاب کارگران صنعت نفت؛ ماجرا چیست؟

به گزارش خبرنگاران، اعتراض ها در صنعت نفت صنفی و ریشه های آن هم اقتصادی است.

مطابق گزارش ها اعتصاب ها در صنعت نفت فراگیر شده است و دامنه آن به پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، مخازن نفت و سکوهای نفتی در تهران، کنگان، ماهشهر، اراک، قشم، خارک، بهبهان، گچساران، بوشهر، آبادان و اصفهان هم کشیده شده است.

اعتصابات شامل کارکنان رسمی و پیمانی صنعت نفت می شود. با این حال این اعتراضات بیشتر پیمانکاران و شرایط کارگران تحت قرارداد آنان را هدف قرار داده است.

فصل مشترک اعتصابات هم پایین بودن دستمزدها و نامناسب بودن شرایط کار است. در طومارهایی که کارگران صنعت نفت منتشر می کنند نارضایتی شدید از دستمزدها دیده می شود.

کارکنان صنعت نفت به اجرایی نشدن بندهای معیشتی ماده 10 قانون وظایف و اختیارات نفت معترض اند. همچنین بسیاری از کارمندان و کارگران صنعت نفت با تصویب ماده (1) جزء الف تبصره 12 قانون بودجه کل کشور از طریق مجلس شورای اسلامی در سال تازه با تعیین سقف و کسوراتی که در حقوقشان اعمال شده، می توان گفت افزایش حقوق خاصی در سال تازه نداشته اند و حتی برای برخی از آنها عملا حقوق نسبت به سال گذشته دچار کاهش شده است. امری که با اعتراض ضمنی مقامات ارشد وزارت نفت هم روبرو شد و این نهاد از مطالبات کارگران صنعت نفت حمایت کرد.

از طرف دیگر شرایط کار هم برای کارگران صنعت نفت سخت تر شده است. قراردادهی پیمانی و عدم امنیت شغلی کارگران را نگران کرده است. آنها طرف حساب خود را پیمانکاران نفتی می دانند که هر لحظه ممکن است اخراجشان کنند. کاگران پیمانی با تبعیض مزدی شدیدی هم روبه رو هستند.

آنها همچنین به مساله تعطیلات و تعداد روزهای اشتغال در ماه هم معترضند و خواهان آن هستند تا مانند همتایانشان که تحت قرارداد پیمانکاران نیستند، حداکثر 20 روز در ماه به نام روز کاری مشغول خدمت باشند.

مزایا و امکانات کاری آنها هم کمتر از دیگر کارگران نفتی است.

این در حالی است که بسیاری از این کاگران نیروهای متخصص و مجربی هستند که بار صنعت نفت کشور را به دوش می کشند.

حضور زنگنه در نشست کمیسیون انرژی مجلس

وعده زنگنه

امروز برای اولین بار بیژن زنگنه به اعتصابات واکنش نشان داد. روز یکشنبه در مجلس شورای اسلامی جلسه ای با حضور وزیر نفت برای بررسی ماجرا تشکیل شد. بیژن زنگنه از تلاش برای حل مشکل پیش آمده در حقوق و مزایای کارکنان صنعت نفت خبر داد.

بیژن نامدار زنگنه امروز(یکشنبه 6 تیرماه) پس از اتمام جلسه کمیسیون انرژی مجلس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه اقداماتی برای پاسخگویی به اعتراضات گسترده کارکنان صنعت نفت دررابطه با شرایط حقوق و مزایای شان اجرا شده است، گفت: از آنجا که یک سری از نیروهای رسمی وزارت نفت اعتراضاتی در رابطه با محدودیت های ایجاد شده در سقف حقوق شان در قانون بودجه سال 1400 دارند امروز جلسه ای با کمیسیون انرژی برگزار و خوشبختانه عموم کنندگان با حل این مشکل موافق بوده و قول همکاری دادند.

او ادامه داد: تمام تلاش خود را خواهیم کرد کارکنان صنعت نفت انعکاس، این بررسی و رسیدگی ها را در حقوق تیرماه خود ببیند.

او با اشاره به مسائل نیروهای پیمانی وزارت نفت، اضافه نمود: مشکل این افراد ارتباطی به قانون بودجه 1400 ندارد و مربوط به قانون کار است لذا طبق قانون کار هر آنچه به آن ها تعلق بگیرد را پرداخت می کنیم اما درخواست های فراقانونی آن ها مسئله دیگری است.

وزیر نفت با بیان اینکه باید قانون بودجه سال 1400 اصلاح شود، از نگارش متنی برای اصلاح این قانون خبر داد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1400 بروزرسانی: 1 مرداد 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 778

به "اعتصاب کارگران صنعت نفت؛ ماجرا چیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "اعتصاب کارگران صنعت نفت؛ ماجرا چیست؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتصاب کارگران صنعت نفت؛ ماجرا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید