انتقاد از عدم توسعه دولت الکترونیکی در کشور

به گزارش مجله کامسا، به گزارش خبرنگاران، امیر ناظمی امروز شنبه در مراسم رونمایی از دو سامانه توسعه فرآیندهای مرتبط با دولت الکترونیکی شامل سامانه احراز هویت معتبر در فضای مجازی و سامانه پیام ایران، گفت: بر اساس ساختار فعلی کشور، سازمان فناوری اطلاعات توسعه دهنده خدمات دولت الکترونیکی نیست و تنها کارکرد این سازمان مربوط به ایجاد زیرساخت برای توسعه دولت الکترونیکی می شود تا اگر قرار است داده ای میان دستگاه های دولتی مبادله شود، از این زیرساخت امن، قابل عبور باشد.

انتقاد از عدم توسعه دولت الکترونیکی در کشور

وی گفت: سازمان فناوری اطلاعات ارائه دهنده خدمات دولت الکترونیک نیست و تنها وظیفه دارد که زیرساخت های لازم را فراهم کند تا دستگاه ها بهانه ای برای عدم ارائه خدمات الکترونیکی به مردم نداشته باشند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ما باید جعبه ابزار را برای ارائه خدمات دستگاه های دولتی فراهم کنیم، هرچند که تعداد زیادی از این دستگاه ها تمایلی به استفاده از این ابزار نداشته باشند، گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران نمی تواند جانشین دستگاه های دولتی در ارائه خدمات آنها به شهروندان باشد. کما اینکه توسعه دولت الکترونیک می توانست به صورت متمرکز برعهده سازمان فناوری اطلاعات باشد اما هم اکنون در ساختار فعلی این امکان وجود ندارد.

وی با اشاره به توسعه زیرساخت های دولت الکترونیکی در کشور، افزود: شمار تراکنش های مرکز ملی تبادل اطلاعات هم اکنون به 150 میلیون تراکنش در ماه رسیده است و بیش از هزار خدمات دولتی در کشور الکترونیکی شده است.

ناظمی با بیان اینکه ما دستگاه های اجرایی را مجبور به الکترونیکی کردن خدمات کرده ایم اما با این وجود از هزار خدمت دولتی الکترونیکی، شاید 990 مورد آن هنوز به صورت الکترونیکی به شهروندان ارائه نمی گردد.

وی با اظهار امیدواری از اینکه دستگاه های دولتی به جای تبادل اطلاعات میان بخش های دولتی، این داده ها را به سمت کاربر و کسب و کارها نیز سوق دهند، گفت: سامانه احراز هویت معتبر (سماوا) و سامانه پیام ایران با هدف توسعه زیرساخت خدمات دولت الکترونیکی راه اندازی شده است و امید می رود که برای استفاده از دستگاه ها، مطالبه گری از سوی نهادهای مرتبط انجام گردد.

معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه میل و اراده به توسعه و دانش فنی باعث می گردد که سازمان ها از خدمات الکترونیکی استفاده کنند، گفت: هم اکنون نیاز به دریافت شناسنامه در هیچ فرآیند دولتی وجود ندارد و این سرویس کاملاً الکترونیکی است اما اینکه دستگاه ها از طریق این وب سرویس به مردم خدمات دهند، بستگی به تمایلشان دارد. خدمات سجلی چند سالی است که الکترونیکی شده اما سوال این است که چند درصد کسب و کارها و دستگاه ها و بانک ها از آن استفاده می کنند؟

وی گفت: به طور مشخص عدم توسعه دولت الکترونیک در کشور به ضعف دستگاه هایی باز می گردد که از این زیرساخت ها استفاده نمی کنند.

طراحان طرح تشکیل سامانه ملی داده ها ایده ای در خصوص حکمرانی داده ندارند

ناظمی در پاسخ به سوال خبرنگاران، در خصوص طرح جدید مجلس برای تشکیل سامانه ملی داده ها و تفکیک مرکز ملی تبادل اطلاعات از سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: این طرح نشان دهنده عدم تسلط طراحان آن بر ساختار اداری کشور است و به نظر می رسد که طراحان آن ایده ای در خصوص حکمرانی داده ندارند.

وی گفت: تصور کنندگان مجلس در این طرح از سازمان فناوری اطلاعات، تنها به مرکز ملی تبادل اطلاعات ختم می گردد کما اینکه این سازمان دارای 5 محور عملیاتی از جمله دولت الکترونیک، امینت سایبری و شبکه ملی اطلاعات نیز است، گفت: اینکه در طرحی سایر محورهای یک سازمان را نادیده بگیریم دارای اشکال است.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه فقدان دیدگاه و نگاه استراتژیک در این طرح وجود دارد، گفت: مرکز ملی تبادل اطلاعات فواید بسیاری طی سال های اخیر داشته و بسیاری از خدمات دولت و کسب و کارهای عمومی و غیر دولتی به ویژه در ایام کرونا از طریق اتصال به این مرکز صورت گرفته است.

وی گفت: اگرچه ساختار فعلی دولت الکترونیک در کشور نیازمند بازطراحی است اما اگر قرار باشد این ساختار تنها فرآیندهای بروکراتیک فعلی را الکترونیکی کند، شاهد بهبود ساختار نخواهیم بود و تنها یک نظام بروکراسی الکترونیکی خواهیم داشت. به نظر می رسد این طرح ما را به 30 قبل خواهد برد.

ناظمی گفت: داده های اصلی کشور تنها در یک سازمان وجود ندارد که دنبال بازسازی نظام اداری آن باشیم. طراحان این طرح معتقدند که داده شهروندان و دولت الکترونیک فقط مربوط به اطلاعات سجلی می گردد. مجموعه ای از نابلدی و عدم تسلط، منجر به ارائه اینگونه طرح ها می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 693

به "انتقاد از عدم توسعه دولت الکترونیکی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از عدم توسعه دولت الکترونیکی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید