بازگشایی مرزها به روی گردشگران مشروط به تزریق واکسن است

به گزارش مجله کامسا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، بازگشایی مرزها به روی گردشگران مشروط به تزریق واکسن است.

بازگشایی مرزها به روی گردشگران مشروط به تزریق واکسن است

باز شدن مرزهای کشور از الزامات رونق صنعت گردشگری است و در شرایط کنونی که شاید حدود سه سال از رکود صنعتی به واسطه نوسانات سیاسی و کرونا گذشته، لازم است برای احیای این صنعت متضرر، مرزها را به روی گردشگران خارجی بگشایند.

البته مطالبه تزریق واکسن عمومی هم از سوی فعالان گردشگری یزد مطرح شد، اما سرعت تزریق واکسن به مقداری کم است و نمیتوان با تکیه به آن گردشگری را احیا کرد، از طرفی حمایت های دولت از این صنعت تا به امروز نتوانسته جوابگوی نیازهای این بخش باشد.

حالا کاراز مطالبه بازگشایی مرزها برای ورود گردشگران در بین فعالان این صنعت در حال امضاست و فعالان این صنعت منتظر هستند تا وزاری گردشگری و خارجه، این مطالبه عمومی را مورد توجه جدی قرار دهند، اما آنچه مسلم است دیر یا زود باید این اتفاق بیفتد تا از خسارت های بیشتر صنعت گردشگری جلوگیری شود.

علیرضا نخستین، راهنمای سابق تورهای ورودی و مسئول یکی از آژانس های مسافرتی و فعال در حوزه جذب گردشگر ایران می گوید: بخش گردشگری ورودی، از مهمترین بخش هاست و با احتساب اینکه حدود شش میلیون گردشگر ماهانه به ایران سفر و هر کدام 1500 دلار خرج می کردند، درآمد ناشی از سفر این افراد به طور سالانه بیش از شش میلیارد دلار برآورد می شد.

وی با بیان اینکه ریزش گردشگر ورودی بعد از حوادث نیمه دوم سال 98 ریزش داشت، اظهار می کند: کرونا تیر خلاصی را به این حوزه زد و از اردیبهشت سال 99 به واسطه کرونا و اعلام ستاد ملی کرونا، گردشگری متوقف و ورود گردشگر خارجی هم ممنوع شد.

وی اضافه می کند: ریزش قابل توجه نیروهای فعال در صنعت گردشگری خصوصاً راهنمایان و نیروهای متخصص منجر شده است که نگران دوران پسا کرونا باشیم، چرا که در پساکرونا نمی توانیم نیرویی برای جبران این خسارت ها و ضرر و زیان داشته باشیم.

نخستین با بیان اینکه بسکمک از کشورهای دنیا در حال آغاز گردشگری هستند، می گوید: اگر دیر اقدام کنیم، بازار بسیار بزرگی را از دست می دهیم و گردشگرانی که قصد سفر به ایران دارند، به راحتی تغییر مقصد داده و این مسئله بر صنعت گردشگری ایران نتیجه منفی خواهد داشت.

این راهنمای گردشگری با تاکید بر این که کمپین خوبی در راستای مطالبه بازگشایی مرزها ایجاد شده است، گفت: پیگیری موضوع صدور ویزای گردشگری را در این کمپین امضا می کنیم.

نخستین گفت: ارزآروی گردشگری معادل صادرات است و رونق و کارآفرینی را به همراه دارد و نباید از این مسئله غافل شد.

ورود خارجی ها مشروط به تزریق دوز دوم واکسن

در خصوص اهمیت بازگشایی مرزها سیدامیر ناصر طباطبایی، رئیس جامعه هتلداران یزد هم که بارها به اهمیت این مسئله اشاره و نسبت به الزام و تسریع آن تاکید کرده است، می گوید: با توجه به اینکه عموم کشور واکسیناسیون نشده اند، بازگشت مسافران طی برنامه ای کوتاه مدت قابل اجراست.

وی تصریح می کند: گردشگران بیشتر کشورهایی که به ایران سفر می کنند، اهل کشورهای اروپایی و کشورهایی مانند روسیه، ژاپن و چین هستند که عمدتا مردم این کشورها واکسینه شده اند لذا می توانند به کشور ما سفر کنند، البته مشروط به این که هردو دوز واکسن خود را تزریق کرده باشند.

طباطبایی در انتها خاطرنشان می کند: این مسئله می تواند با ورود حداقلی گردشگران خارجی به احیای صنعت گردشگری کمک قابل توجهی داشته باشد.

هم صدایی گردشگری برای بازگشایی مرزها

سیدرضا بهادری، فعال گردشگری و مسئول کمیته گردشگری پایدار یزد با بیان اینکه گردشگری اثرات مثبت زیادی دارد، اظهار می کند: مهم است که مرزها بازگشایی شده و افراد بتوانند با پاسپورت واکسن کرونا، وارد کشور شوند و بحث گردشگری را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه باید گردشگری در کشور آغاز به کار کند، می گوید: باید همه مرزها باز شود و گردشگری باز هم به بخشی از زنجیره تامین تبدیل شود و از خروج نیروهای متخصص هم جلوگیری شود.

بهادری با بیان اینکه کارزارها، انجمن ها و تشکل ها باید با هم صدایی یکدیگر این مطالبه را دنبال کنند، تصریح می کند: باید این همنوایی منجر شود تا مطالبه صنعت گردشگری به مسئولان منتقل شود و آنها برای این صنعت تدبیری بیاندیشند.

وی با تاکید بر اینکه کشورهای هدف گردشگری ایران عمدتاً دوز دوم واکسیناسیون عمومی را تجربه کرده اند، می گوید: اگر مسئله ترس باشد، آنها باید بیشتر از ما بترسند، البته مسئله نظارت جداست و افراد واکسن زده می توانند به کشور ما سفر کنند.

این فعال گردشگری نسبت به آینده گردشگری ابراز نگرانی می کند و می گوید: تا به امروز هم کمر گردشگری به مقدار خیلی زیادی خمیده و با توجه به اینکه حمایتی جدی از سوی دولت نشده، نباید بیش از این سختگیری شود، چرا که با تداوم این فرایند اتفاق مثبتی نمی افتد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 764

به "بازگشایی مرزها به روی گردشگران مشروط به تزریق واکسن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی مرزها به روی گردشگران مشروط به تزریق واکسن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید