رمزگشایی از رابطه نابویایی با کرونا

به گزارش مجله کامسا، با شروع همه گیری کروناویروس جدید در اولین گزارش هایی که از سوی ووهان در چین و بعد در ایران و بعد ها در ایتالیا منتشر می شد، به نظر می رسید از دست دادن حس بویایی از علائم قابل توجه ابتلا به این بیماری است. گفته می شد نابویایی (آنوسمی) یا کاهش حس بویایی یا هیپوزمی ناگهانی، می تواند مرتبط با کووید-19 باشد. در برخی افراد نابویایی از نشانه های اولیه و در برخی تنها علامت ابتلا به کووید-19 است.

رمزگشایی از رابطه نابویایی با کرونا

روزنامه جام جم در ادامه نوشت: از این رو می توانیم به نابویایی به شکل روشی تشخیصی نگاه کنیم. در واقع، با همه گیری جهانی کروناویروس جدید، از دست دادن ناگهانی حس بویایی به خصوص در شهر هایی که سرعت شیوع عفونت بالاست، بیش از هر عامل دیگری به کووید-19 مرتبط است. چند ماه پس از این گزارش ها و پژوهش های بالینی، پژوهشگران مدلی را برای توضیح چگونگی از دست رفتن حس بویایی به علت ابتلا به کووید-19 ارائه کرده اند.

از دست دادن حس بویایی به علت انسداد بینی رخ می دهد که مانع از رسیدن مولکول های بو به گیرنده های بویایی در بینی می گردد. نداشتن بویایی می تواند به علت سرماخوردگی ساده، عفونت ویروسی، مراحل ابتدایی بیماری آلزایمر و پارکینسون یا افزایش سن باشد. سارس (Sars) و مرس (Mers) از خانواده کروناویروس نیز باعث سرماخوردگی و از دست دادن حس بویایی می شوند، ولی مثل کووید-19 کشنده نیستند. نابویایی و هیپوزمی بسیار رایج هستند، 4/12درصد آمریکایی های بالای 40سال هیپوزمی و 3 درصد آمریکایی ها در سنین مختلف نابویایی را تجربه می کنند.

اما در مورد کروناویروس جدید، الگوی از دست دادن حس بویایی متفاوت است. بیماران نابویایی ناگهانی و همین طور برگشت ناگهانی و کامل حس بویایی خود را طی یک یا دو هفته گزارش می دهند. اما برای برخی نیز تا چند هفته بعد حس بویایی شان برنمی گردد. در حال حاضر اختلال در حس بویایی در اوج همه گیری از نشانه های اصلی کووید-19 است، اما به خودی خود علامت تشخیص کووید-19 نیست؛ بلکه پیش بینی است از آن چه بیمار ممکن است تجربه کند.

پژوهش جدید دانشگاه کالیفرنیا روی گروه کوچکی از بیماران بیان می کند بیمارانی که بویایی خود را از دست می دهند بیماری خفیف تری خواهند داشت و با احتمال کمتری به بستری در بیمارستان نیاز پیدا می کنند. با وجود این که آنالیز روی گروه کوچکی از بیماران بوده، اما از دست دادن بویایی برای پیش بینی بیماری می تواند موثر باشد.

نیمه پر لیوان

خبر خوب این است که از دست دادن ناگهانی حس بویایی در کووید-19 به شناخت بهتر عملکرد ویروس کووید-19 کمک می کند. در اوایل اسفند 98، پژوهشگران حوزه حسگر های شیمیایی شروع به آنالیز گزارش های نابویایی مرتبط با کووید-19 در توییتر و دیگر فضا های مجازی کردند و یک گروه بین المللی به نام کنسرسیوم تحقیقات جهانی حسگر های شیمیایی (Global Chemosensory Research Consortium) تشکیل دادند. نتیجه این همکاری فوق العاده و سریع، شکل گیری یک نظرسنجی اینترنتی به سرپرستی دانشگاه پنسیلوانیا و جمع آوری داده های جهانی بود.

تا به امروز بیش از 30 هزار پاسخ به این نظرسنجی به 31 زبان جمع آوری شده است. نتایج این نظرسنجی به محققان امکان آنالیز وجود رابطه احتمالی بین کاهش حس بویایی، چشایی یا حساسیت شیمیایی دهان، بینی و پوست با کووید-19 و سایر بیماری های تنفسی کمک می کند.

11 روز پس از انتشار این نظرسنجی، اولین مقاله با توجه به داده های آن نشان می داد که به طور میانگین 80 درصد مبتلایان حس بویایی، 69 درصد حس چشایی و 39 درصد مبتلایان عملکرد حسگر های شیمیایی خود را از دست می دهند. گیرنده های حسی در انسان شامل گیرنده های دما، درد، مکانیکی، نور و شیمیایی هستند. مقاله بعدی به تفاوت های بین علائم پاسخ به محرک های شیمیایی اندام ها یا گیرنده های بدن بیماران کووید-19 در مقایسه با سایر بیماری های تنفسی خواهد پرداخت.

این پژوهش بین المللی به صورت علم باز (Open Science) است، با فرضیات، کد های آنالیز و داده های قابل دسترس برای همه و با همکاری گروه بزرگی از دانشمندان (حدود 700دانشمند) برای تحلیل داده هایی که به صورت جمع سپاری جمع آوری شده اند. چند پژوهش جمع سپاری دیگر نیز در مراحل اولیه یا نهایی برنامه ریزی خود قرار دارند که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد.

نظرسنجی برای چیست؟

احتمالا اکنون می پرسید چرا نیاز داریم که نظرسنجی به ما بگوید که نابویایی یکی از علائم است؛ آن هم وقتی گزارش هایی جهانی از نابویایی در اخبار وجود دارد و پروژه های دانشمندان را به این سمت سوق می دهد؟

سرعت ابتلا به کووید-19 در سرتاسر جهان به این معنی است که نسبت به شرایط عادی افراد بیشتری به این ویروس تنفسی آلوده می شوند. آلوده شدن با ویروس های تنفسی اغلب می توانند به نابویایی و از دست دادن حس چشایی موقت یا حتی دائمی منجر شوند. با داشتن تعداد قطعی افراد مبتلا می توانیم سطح معمول نابویایی در بیماران را مشاهده و به شرایط غیر عادی پیش آمده رسیدگی کنیم.

از برخی مطالعات اولیه به نظر می رسد که نابویایی مشاهده شده با ابتلا به کووید-19 در بین 30 تا 98 درصد بیماران بستری در بیمارستان ها وجود دارد و بسیار بیشتر از نابویایی همراه با سایر عفونت های تنفسی از قبل شناخته شده است. انجام آزمایش عملکرد بویایی به علت مکان ها، فرهنگ ها و سناریو های مختلف سخت است و نمی توان استانداردی برای آن تعریف کرد. همین امر منجر به واریانس بالا در تخمین شیوع هیپوزمی می گردد.

یکی دیگر از پژوهش های بین المللی جمع سپاری از مردم خواسته تا با آنچه در خانه دارند حس بویایی شان را بسنجند و برای مثال شدت بوی کره بادام زمینی، وانیل و خمیردندان را گزارش دهند. یک آنالیز جدید روی زیرمجموعه این داده ها در سوئد نشان داده راستا شیوع هیپوزمی منطبق بر سرعت تخمین زده شده برای درگیری افراد به این بیماری است. این پژوهش ها نشان می دهد علت خاصی در مورد این ویروس وجود دارد که به حس بویایی حمله می کند و این ممکن است در درک ما از چگونگی عملکرد ویروس کمک کند.

چگونه ویروس به حس بویایی ما حمله می کند؟

در ابتدا تصور می شد احتمالا ویروس کووید-19 نورون های بویایی را آلوده و تخریب می کند. نورون ها همان سلول هایی هستند که سیگنال بو را از مولکول های سازنده بو در بینی ما به ناحیه ای از مغز منتقل می کنند که کارش تفسیر سیگنال بو است.

این گروه بین المللی به تازگی بیان کرده اند که پروتئین های ACE2 را که ویروس نیاز دارد تا به سلول حمله کند، در نورون های بویایی پیدا نکرده اند. اما در عوض آن ها را در سلول های سرتولی یا نگهدارنده که از نورون های بویایی پشتیبانی می کنند، مشاهده کرده اند. به نظر می رسد ویروس به همین سلول های پشتیبان آسیب وارد می کند و نورون های بویایی را که مستقیما به کورتکس مغز در پیاز بویایی وصل هستند، دست نخورده باقی می گذارد. در اینجا واکنش ایمنی بدن، ورم آن ناحیه است. اما وقتی سیستم ایمنی با ویروس درگیر گردد، ورم از بین می رود و مولکول های بو به گیرنده های آسیب ندیده می رسند و حس بویایی به حالت طبیعی برمی گردد.

بازیابی نسبتا سریع بویایی در بیشتر بیماران نشان دهنده از بین نرفتن سیستم نورون های حس بویایی است. اگرچه این نورون ها در طول زندگی بازسازی می شوند، اما این اتفاق سریع رخ نمی دهد و 30 روز یا بیشتر طول کشیده و حس بویایی به تدریج بهبود می یابد. برخی افرادی که دچار نابویایی در اثر ویروس شده اند، هنوز حس بویایی خود را به دست نیاورده اند. این امر ممکن است اشاره به مرگ گسترده نورون ها یا آسیب های مرکزی در برخی افراد داشته باشد.

از آنجا که علائم بویایی خیلی زود و قبل از علائم تنفسی هنگام بیماری بروز می کنند، این علامت در تشخیص زودهنگام ابتلا به بیماری بسیار مهم است، زیرا ممکن است ویروس وارد سلول های اپیتلیایی حس بویایی شده باشد.

التهاب در اپیتلیوم یا بافت پوششی حسی می تواند جریان هوا را به شکاف کوچکی که در بالای بینی است محدود کند؛ بدون این که فرد احساس گرفتگی بینی یا وقفه تنفسی داشته باشد؛ چنان که این امر در گزارشی از یک بیمار منتشر شده است. آسیب به سلول های سرتولی یا سلول های پشتیبان (sustentacular cells) در اپیتلیوم حسی می تواند روی عملکرد نورون های حسی از جهات سوخت وساز، ساختاری و التهابی تاثیر بگذارد؛ بنابراین حتی اگر بو به نورون ها برسد، ممکن است آن ها قادر به انتقال سیگنال ها نباشند.

شواهدی وجود دارد که ویروس کووید-19 می تواند از طریق بینی و پیاز های بویایی و سایر راستا ها به سیستم عصبی مرکزی راه پیدا کند، بدون این که به نورون های حسی حمله کرده باشد. گرچه، الگوی بیانی ACE2 و TMPRSS2، حمله ناگهانی و بهبود به نسبت سریع نشان می دهند که نابویایی ناشی از کووید-19 به علت تخریب سیستم عصبی مرکزی نیست بلکه به علت از دست دادن اطلاعات بویایی قبل از رسیدن به مغز است.

اگر سیستم عصبی مرکزی آسیب می دید فرایند بهبود آهسته تر می بود و با علائم پیچیده دیگری همراه می شد؛ مثل بویایی پریشی (Parosmia) یا توهم بویایی (Phantosmia) که تا به امروز گزارش نشده است. یعنی فرد به ترتیب به جای استشمام بوی طبیعی، بوی ناپسندی احساس کرده یا بوی چیزی را احساس می کند که در آنجا وجود ندارد.

هنوز سوالات بسکمک در این زمینه وجود دارد، اما انجام همکاری های بین المللی بی سابقه و به اشتراک گذاری داده های اولیه بدون شک تحقیقات علمی را سریع تر از معمول پیش می برد. ارتباط حس بویایی سرنخ مهمی در پی بردن به مکانیسم ویروس است و در این پژوهش ها از چند دهه مطالعه بنیادی در زمینه گیرنده های حسی که تا امروز درموردشان ابهام های نسبی وجود داشت، استفاده می گردد و نابویایی به نقطه عطفی در ناتوانی های حسی تبدیل شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 179

به "رمزگشایی از رابطه نابویایی با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از رابطه نابویایی با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید