مالیات ماهانه ایران: 12 هزار میلیارد تومان

به گزارش مجله کامسا، امیدعلی پارسارییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: 350 هزار میلیارد تومان حداقل پولی است که با آن می توان مملکت را اداره کرد که از این میزان، ماهانه 12 هزار میلیارد تومان مالیات اخذ می گردد این در حالی است که تنها هزینه حقوق های پرسنلی، حقوق کارمندان و بازنشستگان و ... 28 هزار میلیارد تومان می باشد.

مالیات ماهانه ایران: 12 هزار میلیارد تومان

به گزارش ایسنا امیدعلی پارسا امروز پنجشنبه 19 تیرماه در جلسه نشست فعالان مالی استان کرمان با رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به موضوعات مطرح شده در این جلسه پیرامون بخگرددگی و تقسیط مالیاتی در کشور اظهار کرد: تقسیط مالیات طبق قانون، نهایتا سه سال خواهد بود و بیش از سه سال هیچ شخصی در کشور اختیار نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه قانون تقسیط مالیات طبق مصوبه سران قوا در سال 97، پنج ساله اعلام شد که این مصوبه برای سال 98 اعلام نشده و برای امسال نیز پیشنهاد همان 60 ماهه را به سران قوا داده ایم اظهار کرد: تقسیط مالیات از نوع قانون است. یک ریال وصول مالیاتی و یک ریال تقسیط مالیاتی بدون قانون صورت نخواهد گرفت.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به موضوع بخگرددگی مالیاتی اظهار کرد: بخگرددگی مالیاتی یک کارشناسی است که باید درباره پفراینده مخصوص، در محل کار و توسط یک سلسه مراتب اداری صورت گیرد که در این راستا و برای جلوگیری از اعمال نظر شخصی در این نوع پفراینده ها سال گذشته، سال گذشته به اجلاس سران سه قوه موضوعات حذف سلسله مراتب اداری و از بین رفتن زمینه فساد اداری را پیشنهاد دادیم.

وی با اشاره به اینکه طبق مصوبه سران قوا، در سال گذشته بحث بخگرددگی 90 درصدی برای بخش های تولیدی و 80 درصدی برای بخش های غیرتولید مطرح شده است اظهار کرد: امسال نیز سران قوا مشخص کردن از خردادماه بحث بخگرددگی 80 و 90 درصد ادامه پیدا کند که بعد از آن به صورت 2 درصد 2 درصد این میزان بخگرددگی تا سرانجام سال به صورت ماهانه کاهش پیدا خواهد نمود.

پارسا با اشاره به اینکه در سال 1400 نیز این فرایند ادامه پیدا خواهد نمود اضافه کرد: میزان بخگرددگی های مالیاتی فرایند منطقی رو به کاهشی خواهد داشت و به هیچ عنوان دیگر به عقب بر نخواهیم گشت زیرا یکی از مسائل نظام مالیات کشور در گذشته این بخگرددگی جرایم بی حساب و کتاب بوده است.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با تاکید بر اینکه باید به گونه ای قانون را تعریف نموده که تخلفات سنگین باشد تا هیچ کسی به سمت تخلف نرود اضافه کرد: فرایند بخگرددگی ها در کشور به این شکل است و باید از ظرفیت این دستورالعمل ها استفاده کرد زیرا سیاست های بخگرددگی مالیاتی قطعی و برگشت ناپذیر خواهد بود.

وی با طرح این سوال اصلی که مملکت را با چه میزان اعتبار و چگونه اداره می کنیم اظهار کرد: 350 هزار میلیارد تومان حداقل پولی است که با آن می توان مملکت را اداره کرد که از این میزان، ماهانه 12 هزار میلیارد تومان مالیات اخذ می گردد این در حالی است که تنها هزینه حقوق های پرسنلی، حقوق کارمندان و بازنشستگان و ... 28 هزار میلیارد تومان می باشد.

پارسا با اشاره به اینکه نفتی دیگر در کشور وجود ندارد اظهار کرد: چاپ پول در کشور هم اکنون به ظرفیت خودش رسیده و نفتی نیز در کشور دیگر وجود ندارد و تنها می ماند قرض های دولت و فروش اموال دولتی و ... که در خوشبینانه ترین حالت تقریبا مملکت به صورت سر به سر اداره می گردد.

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اشاره به دریافت مالیات در کشور اظهار کرد: در کشور مالیات بر اشخاص حقوقی را اول می گیریم. مجموع درآمد افراد مشمول مالیالت می گردد که تا عددی به معافیت به همه داده می گردد و پس از این عدد، افراد به صورت تصاعدی فزاینده، مشمول مالیات خواهند شد.

وی با اشاره به اخذ مالیات از بخش کشاورزی اظهار کرد: حدود 80 تا 85 درصد افراد فعال در بخش کشاورزی، زندگی معیشتی بیشتری ندارد اما در همین بخش کشاورزی 15 درصد افراد دارای درآمدهای میلیاردی هستند که باید مالیات تمرکز به سمت این 15 درصد برود که در دهک بالای جامعه هستند و به دنبال آنکه بیشترین درآمد و ثروت را دارند پس باید مالیات درآمد خود را نیز بدهند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 170

به "مالیات ماهانه ایران: 12 هزار میلیارد تومان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مالیات ماهانه ایران: 12 هزار میلیارد تومان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید