کانادا بجای جنجال های بی نتیجه خود درباره هواپیمای اوکراینی حرفه ای رفتار کند

به گزارش مجله کامسا، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ادعای اخیر بنگاه خبری CBC کانادا درخصوص حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی توضیح داد: ادعا های مطرح شده در این مقاله ناصحیح و بی اعتبار است.

کانادا بجای جنجال های بی نتیجه خود درباره هواپیمای اوکراینی حرفه ای رفتار کند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سعید خطیب زاده در پاسخ به سوال خبرنگاران اضافه نمود: بسیاری از حرف های منتسب به آقای ظریف از اساس با ادبیات ایشان سازگاری نداشته و ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است.

وی افزود: البته همگان میدانند که آقای ظریف در ملاقات ها و تماس های رسمی در روز ها و هفته های بعد از فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی، از جمله در تماس و ملاقات با وزیر خارجه کانادا، ضرورت آنالیز کلیه احتمالات ممکن پیرامون دلایل و شرایط وقوع این فاجعه را مورد تاکید قرار داده است که احتمال مداخلات الکترونیکی خارجی و یا حضور عناصر نفوذی هم می توانست جزء چنین احتمالاتی باشد.

خطیب زاده گفت: این دیدگاه منحصر به ایشان نبوده و همانگونه که از اظهارات رسمی (از جمله در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی) معین است مراجع امنیتی کشور همه این احتمالات را آنالیز کردند و نهایتا به اشتباه فاجعه بار انسانی به عنوان مسبب این فاجعه رسیدند که بر این اساس مراحل دادرسی پرونده در مراجع صالح قضایی نیرو های مسلح در جریان است.

وی همچنین اضافه نمود: تحقیقات در مورد سوانح هوایی یک مسئله کاملا تخصصی و فنی است و با شایعه پراکنی و سیاسی کاری نمی توان نتیجه ای در راستای اهداف مسموم سیاسی به افکار عمومی تحمیل کرد. خانواده هایی که در این فاجعه تاسف بار عزیزان خود را از دست داده اند اندوه عظیمی را تحمل می کنند که تسکین آن آسان نیست.

خطیب زاده تاکید نمود: ما از کانادا میخواهیم با چنین اقدامات و شایعه پراکنی هایی، باعث نشوند که هر روز بار دیگری بر غم و اندوه خانواده های داغدار اضافه گردد.

وی همچنین در مورد پیگیری های انجام شده گفت: گزارش سوانح هواپیمایی کشوری یک گزارش ژورنالیستی یا مبتنی بر حدس و گمان نیست که دلخواهانه و بر اساس خواست یک کشور نوشته گردد بلکه در سوانح هوایی این گزارش یک گزارش فنی و تخصصی است که توسط متخصصان بیطرف و ذیصلاح تهیه می گردد.

خطیب زاده یادآور شد: تیم آنالیز سانحه سقوط هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران با مشورت مستمر با کارشناسان خبره از کشور های ذیربط از جمله کانادا، امریکا، فرانسه و سایر کشور ها گزارش سانحه سقوط پرواز PS752 را در سریعترین زمان و پیش از موعد مقرر در کنوانسیون شیکاگو تهیه و برای کشور های ذیربط ارسال کرده است.

وی اضافه نمود: این کشور ها دو ماه وقت دارند که نظرات، ایرادات فنی یا سوالات خود در مورد این گزارش را به طرف ایرانی اعلام کنند. این فرصت دو ماهه اکنون رو به سرانجام است و گزارش سانحه با لحاظ کردن نظرات و سوالات سایر کشور ها و پاسخ های تیم آنالیز سوانح ایرانی در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه به دولت کانادا توصیه کرد به جای جنجال های بی نتیجه خود، حرفه ای رفتار کند و اگر نظری دارد در قالب گزارش تخصصی سانحه ارائه نماید.

خطیب زاده در سرانجام تاکید نمود: یک بار دیگر مجددا تاکید می کنیم که دولت جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین المللی خود و حقوق خانواده هایی که عزیزان خود را از دست داده اند و اکثریت بالایی از آنان هم شهروند ایرانی هستند، پایبند است و قدم به قدم در حال اجرای تعهدات بین المللی و الزامات قانونی خود طبق قوانین داخلی و بین المللی است که با تکمیل هر یک از اقدامات گزارش آن به اطلاع عموم رسانده خواهد شد.

برای دریافت خدمات تازه واردین به کانادا با ما همراه باشید.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 611

به "کانادا بجای جنجال های بی نتیجه خود درباره هواپیمای اوکراینی حرفه ای رفتار کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا بجای جنجال های بی نتیجه خود درباره هواپیمای اوکراینی حرفه ای رفتار کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید