2 هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد

به گزارش مجله کامسا، خبرنگاران/کردستان مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: تا به امروز برای پروژه سدهای ژاوه و آزاد 2 هزار میلیارد تومان هزینه شده اما بهره وری و پیشرفت لازم صورت نگرفته که باید با کوشش دستگاه های مرتبط زودتر به نتیجه برسند.

2 هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد

حسن رضوی امروز چهارشنبە(5آذر) در جلسه آنالیز مسائل پروژه سد ژاوه و تصفیه خانه سنندج اظهار کرد: در بحث آبگیری سد ژاوه مسئله ای وجود ندارد و مجوز آن را از کمیته سدهای وزارت نیرو دریافت کردیم اما موضوع آلاینده های رودخانه های قشلاق و گاوه رود باید رفع گردد.

وی با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب سنندج 45 درصد فاضلاب این شهر را پوشش و تصفیه می نماید، اضافه نمود: باید مسائل آلایندگی 55 درصد باقی مانده در رودخانه های قشلاق و گاوه رود رفع گردد و این کار احتیاجمند همکاری و حرکت جهادی شرکت های آب و فاضلاب، آب منطقه ای و حفاظت محیط زیست است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران یادآور شد: در زمان آغاز طرح سد ژاوه(10 سال پیش) میزان آلایندگی رودخانه گاوه رود کمتر از سه درصد بود اما اکنون این رقم به 34 درصد افزایش یافته که نشان می دهد کار خاصی در این زمینه صورت نگرفته و این بحث زیست محیطی باید حتما رفع گردد.

رضوی با بیان اینکه پساب و فاضلاب 80 روستا وارد رودخانه های قشلاق و گاوه رود می گردد، اضافه نمود: در دو سه سال گذشته اعتبارات خوبی برای طرح های آب استان تخصیص یافته و باید از فرصت ها به خوبی استفاده می شد تا پروژه ها در زمان کمی به بهره برداری برسد.

وی به پروژه سد آزاد نیز اشاره نمود و گفت: کار اجرای تونل(11کیلومتر) این سد برای انتقال آب به سد قوچم سال جاری تمام می گردد و انتخاب پیمانکار هم برای ادامه پروژه نیز در دستور کار است، ضمن اینکه برای اتمام پروژه سد آزاد 500 میلیارد تومان اعتبار احتیاج است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه آمادگی کامل آبرسانی به دشت قروه و دهگلان را داریم اعلام نمود: به وسیله خط 87 کیلومتری، آب از سد آزاد به سد قوچم و دشت های قروه و دهگلان انتقال خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 398

به "2 هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 هزار میلیارد تومان برای سدهای ژاوه و آزاد هزینه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید