جزئیاتی درباره واکسیناسیون کامل کرونا

به گزارش مجله کامسا، دو هفته پس از دریافت دُز دوم واکسن کووید-19 اثر محافظتی آن در بالاترین حد خود خواهد بود.

جزئیاتی درباره واکسیناسیون کامل کرونا

به گزارش خبرنگاران، اگرچه بعد از واکسیناسیون کامل، خطر ابتلا به کووید-19 تا حد زیادی پایین است اما احتمال آن هرگز به صفر نمی رسد.

اگر بعد از این مدت بازهم به کووید-19 مبتلا شدید، در واقع دچار شکلی از بیماری شده اید که اصطلاحا آن را عفونت غیرمنتظره یا عفونت پیشرفته (breakthrough infection) می نامند که در افراد واکسینه شده به طور کامل رخ می دهد.

به طور کلی عفونت های غیرمنتظره هم شبیه عفونت های معمولی کووید-19 در افراد واکسینه نشده است اما برخی تفاوت ها بین این دو گونه وجود دارد.

برای مثال پنج علامت شایع در عفونت غیرمنتظره عبارت از سردرد، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد و از دست دادن حس بویایی هستند. برخی از این علائم همان نشانه هایی است که افرادی که واکسینه نشده اند با ابتلا به کووید، تجربه کرده اند.

با این حال اگر واکسینه نشده اید سه مورد از شایع ترین علائم ابتلا به کووید سردرد، گلودرد و آبریزش بینی است. هرچند دو علامت شایع دیگر در افراد واکسینه نشده تب و سرفه مداوم است. این دو علامت شایع کووید -19 هنگامی که هر دو دز واکسن را دریافت کرده اید بسیار کمتر دیده می شود.

چه عواملی خطر ابتلا را افزایش می دهد؟

بنابر گزارش روزنامه ایندیپندنت، در انگلیس تحقیقات نشان داده است که 0.2 از جمعیت یا یک نفر از هر 500 نفر پس از واکسیناسیون کامل دچار عفونت غیرمنتظره کووید می شود اما همه در معرض خطر یکسانی نیستند. به نظر می رسد برخی عوامل بر مقدار محافظت واکسن از شما در برابر این ویروس اثرگذار هستند.

به گفته متخصصان، یکی از این عوامل مدت زمان گذشته از واکسیناسیون است. ثابت شده که مدت زمان سپری شده پس از واکسیناسیون هم عامل مهمی است و یکی از دلایلی است که این روزها بحث را بر سر افزایش ایمنی پس از دریافت دز تقویتی (بوستر یا دز سوم) افزایش داده است.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که محافظت واکسن فایزر در طول شش ماه پس از واکسیناسیون کاهش می یابد. هنوز برای دانستن اینکه پس از شش ماه برای تأثیر محافظتی دو دز واکسیناسیون چه اتفاقی می افتد بسیار زود است اما به احتمال زیاد اثر آن بیشتر کاهش می یابد.

به گزارش خبرنگاران، با این حال برخی از متخصصان بیماری های عفونی در آمریکا معتقدند که حتی اگر مقدار پادتن ناشی از تزریق واکسن پس از مدتی در بدن کاهش یابد اما بدن دیگر می تواند پادتن تولید کند و بنابراین در افراد سالم که سالمند و مبتلا به بیماری خاص نیستند تزریق دز تقویتی ضرورتی ندارد هرچند هنوز اختلاف نظرهایی در این باره وجود دارد.

عامل مهم دیگر نوع ویروسی است که با آن روبرو هستید. کاهش ریسک ابتلا تا حد زیادی با آزمایش واکسن ها در برابر نوع اولیه ویروس کرونا محاسبه شد.

اما هنگام مواجهه با نوع آلفا، داده های بهداشت عمومی انگلیس نشان می دهد که دو دز واکسن فایزر محافظت کمتری دارد و خطر ابتلا به کووید-19 با علائم را تنها تا 93 درصد کاهش می دهد. در برابر نوع دلتا هم سطح حفاظت حتی کمتر می شود و به 88 درصد می رسد. واکسن استرازنکا هم به همین ترتیب تحت تأثیر قرار می گیرد.

از سوی دیگر باید به خاطر داشته باشید که ارقام فوق به میانه کاهش ریسک ابتلا در افراد اشاره دارد. خطر ابتلای شما به مقدار ایمنی شما و سایر عوامل خاص شخصی مانند اینکه چقدر در معرض ویروس قرار دارید، بستگی دارد.

ایمنی معمولا با افزایش سن کاهش می یابد. مسائل پزشکی طولانی مدت هم ممکن است واکنش ما به واکسیناسیون را تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین افراد مسن یا افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند ممکن است سطوح کمتری از محافظت واکسن در برابر کووید-19 داشته باشند یا ممکن است تأثیر واکسن در بدن آنها سریع تر کاهش یابد.

نوع واکسن هم می تواند اثرگذار باشد. همانگونه که شرکت های تولیدکننده این واکسن ها در آزمایشات بالینی خود اعلام کرده اند، نوع واکسنی که دریافت کرده اید هم در کاهش نسبی احتمال ابتلا تاثیر دارد. کاهش نسبی ریسک معیاری است که نشان می دهد واکسن چقدر خطر ابتلا به کووید-19 را در مقایسه با فردی که واکسینه نشده کاهش می دهد. با این حال متخصصان و محققان حوزه پزشکی در کشورهای مختلف از ابتدای شروع واکسیناسیون همواره تاکید کرده اند که تزریق هر نوع واکسن تایید شده ای توصیه می شود و به عدم واکسیناسیون ترجیح دارد.

مراقبت های معمول در برابر ویروس کرونا را ادامه دهید

همچنین پیشنهاد مقامات بهداشتی این است که مراقبت های معمول درباره ویروس کرونا را تا جایی که می توانید ادامه دهید تا هم از خود و هم از افرادی که امکان دریافت واکسن را نداشته اند، محافظت کنید.

یک مطالعه نشان داده است افرادی که پس از واکسیناسیون به کووید-19 مبتلا شدند در مقایسه با افراد واکسینه نشده 58 درصد کمتر در معرض تب هستند و علائم برای بسیاری از افراد مانند سرماخوردگی توصیف شده است.

همچنین افراد واکسینه شده کمتر از افراد واکسینه نشده در صورت ابتلا به کووید-19 در بیمارستان بستری می شوند. آن ها همچنین علائم کمتری در مراحل اولیه بیماری دارند و کمتر احتمال دارد به کووید طولانی مبتلا شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 877

به "جزئیاتی درباره واکسیناسیون کامل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیاتی درباره واکسیناسیون کامل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید