نانوواکسن ضدکرونا به شکل اسپری بینی توسعه یافت، ایمنی قوی در بدن

به گزارش مجله کامسا، واکسن آنفولانزایی که آن ها با نانوذرات توسعه داده و به وسیله بینی وارد بدن کردند پاسخ ایمنی قوی در بدن ایجاد می نماید.

نانوواکسن ضدکرونا به شکل اسپری بینی توسعه یافت، ایمنی قوی در بدن

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، نتایج یافته های محققان نشان داد که اسپری بینی حاوی نانوذرات، موش ها را در برابر بسیاری از گونه های آنفولانزا محافظت می نماید.

آنالیز های صورت گرفته در دانشگاه ایالتی جورجیا نشان می دهد که واکسن آنفولانزایی که آن ها با نانوذرات توسعه داده و به وسیله بینی وارد بدن کردند پاسخ ایمنی قوی در بدن ایجاد می نماید. این واکسن محافظت قوی در برابر گونه های مختلف ویروس آنفلوانزا ارائه می نماید.

واکسن داخل بینی به پاسخ های ایمنی چند وجهی یاری کرد و منجر به محافظت متقابل قوی در برابر آنفولانزا در موش شد. این واکسن از نانوذرات PEI-HA/CpG تشکیل شده است. PEI (پلی اتیلن ایمین)، یک سیستم انتقال قوی و همه کاره بوده و می تواند به طور همزمان آنتی ژن ها (هماگلوتینین، HA) را که باعث ایجاد پاسخ ایمنی در بدن می گردد و ادجوانت هایی (CpG) که پاسخ ایمنی بدن به آنتی ژن را برای تقویت ایمنی بهینه افزایش می دهد، حمل کند.

این پاسخ های ایمنی جامع و محافظت نماینده متقابل طولانی مدت بوده و در طول شش ماه پس از ایمن سازی، دفاع از ویروس آنفولانزا را نشان می دهد.

واکسیناسیون داخل بینی یک روش ایده آل برای بیماری های عفونی تنفسی مانند آنفولانزا است. واکسن های آنفلوانزای فصلی معمولاً پاسخ های ایمنی محدودی را ایجاد می نمایند که به سرعت اثر آن ها کاهش می یابد، که باعث می گردد افراد در برابر سویه های تازه آنفولانزا آسیب پذیر شوند. پیشرفت در فناوری واکسن آنفولانزا برای محافظت در برابر طیف گسترده ای از ویروس های آنفولانزا مورد احتیاج است. واکسیناسیون داخل بینی می تواند با جلوگیری از عفونت آنفلوانزا در درگاه ورود ویروس، پاسخ های ایمنی موضعی مخاطی را بهبود بخشد.

در ویروس آنفولانزا، HA پروتئینی است که نقش مهمی در مراحل اولیه عفونت ویروس ایفا می نماید. آنفلوانزا HA دارای ناحیه سر و ناحیه ساقه است. واکسن های فعلی آنفولانزا پاسخ های ایمنی را علیه سر HA ایجاد می نمایند، اما این ناحیه سر بسیار متغیر است و باعث کاهش کارایی در برابر سویه های مختلف می گردد.

آنتی ژن های پروتئینی که به صورت داخل بینی تجویز می شوند معمولا کمتر قادر به تحریک پاسخ ایمنی هستند، بنابراین برای داشتن واکسن های داخل بینی بسیار کارآمد به ادجوانت ها احتیاج است. ادجوانت هایی مانند CpG می توانند پاسخ های ایمنی را تقویت نموده، بنابراین قدرت و وسعت حفاظت را بهبود می بخشند.

بائوژونگ وانگ، نویسنده مسئول این مطالعه و استاد مؤسسه علوم زیست پزشکی در دانشگاه ایالتی جورجیا، می گوید: نانوذرات PEI-HA/CpG پتانسیل خوبی به عنوان نامزد واکسن آنفولانزای محافظ متقابل نشان می دهند. ترکیب PEI و CpG در گروه نانوذرات PEI-HA/CpG به پاسخ های ایمنی چندوجهی یاری نموده و منجر به محافظت متقابل شدید می گردد. ادغام CpG و آنتی ژن ها در همان نانوذره پاسخ های ایمنی سلولی را افزایش داده است. نتایج ما نشان داد که نانوذرات به طور قابل توجهی ایمنی زایی HA یا توانایی برانگیختن پاسخ ایمنی را افزایش داده و محافظت متقاطع در برابر گونه های مختلف ویروس آنفولانزا را فراهم می نماید.

با این حال، چالش هایی برای تحقیق و توسعه پیروز واکسن های نانوذراتی وجود دارد. اگرچه هیچ عارضه جانبی آشکاری در این مطالعه مشاهده نشد، ارزیابی ایمنی جامع تری از سیستم یاریی نانوذرات قبل از آزمایشات بالینی مورد احتیاج است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1110

به "نانوواکسن ضدکرونا به شکل اسپری بینی توسعه یافت، ایمنی قوی در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانوواکسن ضدکرونا به شکل اسپری بینی توسعه یافت، ایمنی قوی در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید