چرا زنان زودتر پیر می شوند؟

به گزارش مجله کامسا، پوست زنان به علت تفاوت های هورمونی و زیست شناختی، اساسا روند پیری متفاوتی نسبت به پوست مردان دارد.

چرا زنان زودتر پیر می شوند؟

شاید شما هم مردانی را بشناسید که با وجود افزایش سن، به نظر می رسد که پوستشان تغییر خاصی نمی نماید یا انگار جوان تر هم می شود! اما چرا چنین چیزی را در میان زنان مشاهده نمی کنیم؟ به گفته متخصصان پوست ومو، این مساله تا حدود زیادی به هورمون های درون بدن ما برمی شود. گیرنده های خاصی هم برای استروژن روی سلول های پوستی وجود دارند که بر سلامتی و جلوه های ظاهری پوست تاثیر می گذارند.

در ادامه با تفاوت های کلیدی و مهمی آشنا می شویم که روند پیری پوست را در میان زنان و مردان متفاوت می نمایند.

1. زنان پوست نازک تری دارند

پوست زنان به علت تفاوت های هورمونی و زیست شناختی، اساسا روند پیری متفاوتی نسبت به پوست مردان دارد. پوست زنان ذاتا نازک تر است، قابلیت ارتجاعی یا کشسانی کمتری دارد و درنتیجه بیشتر در معرض ابتلا به چین وچروک های پوستی و افتادگی پوست قرار می گیرد. علاوه بر اینها، تماس با نور خورشید و عوامل مربوط به سبک زندگی می توانند پیری پوست زنان را سریع تر نمایند، زیرا پوست زنان نسبت به پرتو های فرابنفش خورشیدی حساس تر است.

پوست دست زنان هم معمولا نشانه های پیری را سریع تر نمایان می نماید، زیرا کاهش حجم چربی زیرپوستی در این ناحیه از بدن زنان سریع تر و زودتر اتفاق می افتد. همین مساله باعث می شود که رگ ها و تاندون های دست زنان بیشتر در معرض دید دیگران قرار بگیرد، درحالی که چنین چیزی را کمتر در میان مردان می بینیم.

2. آبرسانی به پوست مردان با کیفیت بهتری انجام می شود

مطالعات نشان داده اند که علاوه بر بیشتر بودن ضخامت پوست در میان مردان، سطح آبرسانی به پوست آنان هم ذاتا با کیفیت بهتری انجام می گیرد، درحالی که تبخیر رطوبت پوست، کاهش سبوم طبیعی پوست و تغییرات رنگدانه ای پوست هم در میان مردان کمتر اتفاق می افتد. با این حال، pH پوست زنان بیشتر از پوست مردان است. محققان می گویند که پوست مردان نه تن ها در ناحیه صورت از پوست زنان ضخیم تر است، بلکه پوست گردن و ناحیه میانی بدنشان هم ضخامت بیشتری دارد.

امروزه می دانیم که آبرسانی مداوم به پوست تا چه مقدار در جلوگیری از پیری پوست اهمیت دارد؛ بنابراین با توجه به اینکه آبرسانی طبیعی و ذاتی در پوست مردان با کیفیت بهتری انجام می شود، پوست مردان هم روند های پیری را به صورت متفاوتی نسبت به پوست زنان تجربه می نماید.

3. یائسگی پیامد های مختلفی برای پوست زنان دارد

وقتی که استروژن رو به کاهش می رود، کلاژن پوست زنان هم با سرعت بیشتری تخریب می شود. همین روند است که پوست زنان را نازک تر می نماید، درحالی که کشسانی و استحکام پوست آنان را هم ضعیف تر می سازد. محققان می گویند که در 5 سال اولیه پس از یائسگی، حدود 30 درصد از کلاژن پوستی زنان از بین می رود. خشکی پوست در دوران یائسگی هم روند های پیری پوست را سریع تر می سازد. به همین علت هم زنان باید به طور مداوم از مرطوب نماینده های باکیفیت استفاده نمایند و در دوره های سنی مختلف حتما به رعایت این اصل مهم توجه داشته باشند.

گذشته از اینها، غدد سباسه یا چربی ساز هم به طور ذاتی در بدن زنان کمتر از بدن مردان است و درنتیجه زنان برای حفظ رطوبت پوست خودشان به برنامه ریزی بهتر و کوشش بیشتری احتیاج دارند.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 22 فروردین 1402 بروزرسانی: 22 فروردین 1402 گردآورنده: kamsaco.ir شناسه مطلب: 1279

به "چرا زنان زودتر پیر می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا زنان زودتر پیر می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید